Europe.bg
  Page d’accueil - Actualités - Actualités
  NAVIGATION
  My.Europe.bg
  Utilisateur:
  
  Mot de passe:
  
  
Registration
Mot de passe oublié
Europe.bg, c'est quoi?
 
  Information
Plan du site
Contacts
Partenaires
Partenaires média
This version of Europe Gateway is outdated since April 25, 2014.

Actualités / Actualités

RSS
  • A+
  • A-
15-05-2007

БРЮКСЕЛ ПЛАНИРА ДА ПРЕДЛОЖИ ПРОГРАМА ЗА ВРЕМЕННА ТРУДОВА МИГРАЦИЯ

Имайки предвид факта, че всяка година в ЕС влизат около 300 хил. имигранти, Европейската комисия смята да предложи специални споразумения на трети страни, с които да се реши една от основните дилеми в съюза - как да се отговори на нуждата от работна ръка и в същото време се облекчи положението с нелегалната имиграция, съобщава EUobserver, цитиран от Netinfo.

В сряда комисарят по сигурност и вътрешни работи Франко Фратини ще даде началото на дълга законодателна процедура, която в крайна сметка може да доведе до приемането на механизъм, който би позволил на чуждестранни работници да влизат и излизат от ЕС многократно - т.нар. циркулярна миграция.

Според тази схема дадена страна членка на съюза може временно да наема работници от държави извън ЕС, с цел да попълни празнотите на собствения си трудов пазар.

Тези работници обаче са задължени да се върнат в родината си, след като договорът им с работодателя изтече.

Идеята е хората да идват в ЕС, да работят няколко месеца, после да се приберат в собствената си страна и по-късно отново да могат да дойдат да работят в ЕС, обяснява неназован европейски източник пред EUobserver.

По неофициални данни към момента в съюза има между 5 млн. и 7 млн. имигранти. Почти 90% от тях обаче са слабообразовани и не отговарят на изискванията на трудовия пазар.

ЕК предлага отделните държави членки да обявяват офертите си пред нея, а тя да води преговори с трети страни, които са в състояние да отговорят адекватно на нуждите на съответния трудов пазар.

След това обаче отново самите страни членки трябва да се погрижат за въпроси като признаване на чуждите дипломи, осигуряване на допълнително професионално и езиково обучение на имигрантите, както и издаването на визи за тях.

Вече пет държави - от Африка, Кавказкия регион и Балканите, са изразили готовност да участват в подобна схема. Тя обаче трябва да бъде приета от вътрешните министри на всички страни членки.

Проблемът е, че дори по оценките на самата Комисия би било "изключително трудно", особено за някои държави от ЕС.

"Досега нито един европейски лидер не е имал политическият кураж да признае, че страната му има нужда от работници имигранти. Всички се преструват, че държат трудовите си пазари под контрол", споделя дипломатически източник от ЕС пред изданието, цитирано от Netinfo.

 



 
Заедно
Evénements à venir
 
 
 
    Encore 
Interviews
 
 
 
    Encore 
Articles récents
 
    Encore 

Projet de Institut européen | Centre de modernisation des politiques | Institut des politiques européennes |
| Protections des données privés | Copyrights © 2003-2007 Europe.bg |
Le système d'information est réalisé grace au soutien financier de Institut Société ouverte et Fondation Société ouverte - Sofia