Europe.bg
  Page d’accueil - Actualités - Actualités
  NAVIGATION
  My.Europe.bg
  Utilisateur:
  
  Mot de passe:
  
  
Registration
Mot de passe oublié
Europe.bg, c'est quoi?
 
  Information
Plan du site
Contacts
Partenaires
Partenaires média
This version of Europe Gateway is outdated since April 25, 2014.

Actualités / Actualités

RSS
  • A+
  • A-
30-05-2007

ПОЛША СЕ БОРИ ДА ЗАПАЗИ "ВИСОКИЯ СИ СТАТУТ" В ЕС

Само три седмици преди решаващата среща на ЕС за излизане от двугодишната конституционна криза, Полша се придържа към три основни искания, които да бъдат включени в споразумението - нова система за гласуване, ясен списък на изключително националните компетенции и клауза за енергийна солидарност, съобщава EUobserver.

„Искаме тези въпроси да бъдат включени в мандата за междуправителствената конференция", заяви постоянният представител на Полша в ЕС, Ян Томбински, имайки предвид срещата на 21 юни, която трябва да се споразумее за условията за преговорите при следващата среща, която да създаде новия европейски договор в края на годината.

Томбински даде ясно да се разбере, че Полша няма да се поддаде на натиск и ще продължи да настоява за ново разпределение на гласовете, което да „премести тежестта от големите към средните страни".

Става дума за предложението на Варшава за използване на „Закона на Пенроуз за корен квадратен" - което изисква приемането на решение с гласовете на поне 14 от 27-те европейски страни, които представляват поне 62% от националните гласове, разпределени на основата на квадратния корен на населението.

Сегашният проект за конституцията предвижда система от двойно мнозинство, която изисква съгласието на поне 15 страни, представляващи поне 65% от населението на съюза. Подобни изисквания съществуват и за създаването на блокиращи малцинства за спирането на определени реформи.

В отхвърлената конституция Германия има 82 точки за население, а Полша 38, докато по системата Пенроуз Германия ще има 9, а Полша 6, посочва EUobserver.

„Средните страни са ядрото на европейския проект и най-добрата гаранция за общностните интереси", заяви Томбински, признавайки, че става дума и за националната гордост на страната му.

Според дипломата, договорът от Ница, по който Германия има 29 гласа, а Полша 27 - „покани Полша да играе важна роля в ЕС.... проектът за конституция се разглежда като отстъпление от тази покана".

Експертът от Центъра за изследвания на европейските политики Себастиян Курпас обаче подлага на съмнение полските страхове. Според него европейските столици се стремят да действат в една „култура на постигане на консенсус", означаващо че се стремят към постигане на взаимно съгласие, докато гласуването се разглежда като последната мярка при взимането на решения.

Според Курпас полското решение е рисковано и вероятно няма да се получи. В подкрепа на думите си той посочва, че все още нито една от средните страни не е подкрепила идеята на Полша.

Посланик Томбински обаче бе уверен, че страната му няма да остане изолирана по време на предстоящите разговори. Той самият избягна думата „вето", посочвайки, че Полша не иска да използва системата Пенроуз за изнудване. „Никой не развява плакати с: корен квадратен или смърт. Това просто е началото на дебатите по въпроса", добави той.

 



 
Заедно
Evénements à venir
 
 
 
    Encore 
Interviews
 
 
 
    Encore 
Articles récents
 
    Encore 

Projet de Institut européen | Centre de modernisation des politiques | Institut des politiques européennes |
| Protections des données privés | Copyrights © 2003-2007 Europe.bg |
Le système d'information est réalisé grace au soutien financier de Institut Société ouverte et Fondation Société ouverte - Sofia