Europe.bg
  Page d’accueil - Actualités - Actualités
  NAVIGATION
  My.Europe.bg
  Utilisateur:
  
  Mot de passe:
  
  
Registration
Mot de passe oublié
Europe.bg, c'est quoi?
 
  Information
Plan du site
Contacts
Partenaires
Partenaires média
This version of Europe Gateway is outdated since April 25, 2014.

Actualités / Actualités

RSS
  • A+
  • A-
04-06-2007

ЕК НЕДОВОЛНА ОТ СЪТРУДНИЧЕСТВОТО С МВР

Европейските експерти, оценяващи напредъка на България по шестте области от механизма за наблюдение, са посочили в оценките си, че българското вътрешно министерство им е отказало съдействие и не им е предоставило достатъчно информация, съобщава в. „Дневник", позовавайки се на източници от ЕК.

Източниците цитират извадки от оценките, въз основа на които се пише очакваният в края на юни доклад. Според предварителен вариант на документа, видян от "Дневник", крайното заключение на Брюксел ще бъде, че София е постигнала напредък, но са необходими още усилия в проблемните области.

Експертите са посочили в оценките си, че за разлика от Румъния при мисията си в България не са получили достъп до цялата информация, която са поискали от МВР. ЕК не за първи път отбелязва, че МВР не желае да й сътрудничи. Миналата година експертът Клаус Янсен открито заяви, че във вътрешното ведомство се е сблъскал с грубо и пренебрежително отношение, след което между него и вътрешния министър Румен Петков последва ожесточена словесна престрелка в медиите. Тазгодишната критика на европейските чиновници отсъства от черновата на доклада, но беше потвърдена от източници в ЕК, работещи в областта на правосъдието и вътрешните работи.

Друга оценка на експертите, които бяха на мисия в България през април, е, че има положителен напредък в областта на правосъдието, но и не и в борбата с корупцията, където има нужда от още усилия. Според забележките им Румъния е постигнала повече в тази област от началото на членството си в ЕС. От предварителния вариант на доклада става известно, че нито една от шестте области, по които България трябва да отчита напредък, няма да отпадне от мониторинг в бъдеще. Отчита се, че София не е съумяла да създаде инспекторат, следящ за независимостта и отчетността на съдебната система. Според експерт по правосъдие от комисията докладът ще спомене и факта, че все още няма осъдени за пране на пари.

В черновата се отбелязва нуждата от по-ясна стратегия за борбата с организираната престъпност и по-стриктно прилагане на законодателството срещу прането на пари. Проектодокументът отчита обаче подобрения в сътрудничеството между органите, борещи се с организираната престъпност и корупцията.

Според източници от Еврокомисията засега Брюксел не обмисля налагането на предпазна клауза на България. Крайното решение за това ще бъде взето след изготвянето на целия доклад и е отговорност на 27-те комисари. Експерт на ЕК в областта на правосъдието и вътрешните работи предупреди, че прекалената фиксация върху евентуалната предпазна клауза не е здравословна, тъй като отмества вниманието от проблемите, по които България трябва да работи и занапред."Дневник", позовавайки се на източници от ЕК съобщава, че тонът на доклада няма да бъде нито твърде остър, нито твърде позитивен. Никой от тях не се нае да коментира дали крайният текст ще отчете скоростта на реформите в страната като задоволителна.



 
Заедно
Evénements à venir
 
 
 
    Encore 
Interviews
 
 
 
    Encore 
Articles récents
 
    Encore 

Projet de Institut européen | Centre de modernisation des politiques | Institut des politiques européennes |
| Protections des données privés | Copyrights © 2003-2007 Europe.bg |
Le système d'information est réalisé grace au soutien financier de Institut Société ouverte et Fondation Société ouverte - Sofia