ЕВРОПЕЙСКИТЕ ЛИДЕРИ ПРОДЪЛЖАВАТ ДА СПОРЯТ ЗА ДОГОВОРА НА ЕС
Германският канцлер Ангела Меркел и френският президент Никола Саркози се опитаха да убедят Полша да се съгласи на компромис за новия договор, но не постигнаха сериозен напредък, съобщава Ройтерс.
Полският президент Лех Качински заяви, че нощните разговори с двамата лидери след първия ден на срещата са били "много трудни".
"За съжаление не мога да кажа, че съм оптимист, но мой дълг като член на Европейския съвет е да продължа разговорите и ние ще продължим с преговорите", заяви Качински.
Чешкият премиер Мирек Тополанек съобщи, че Качински е "замразил дебатите" като е отхвърлил всякакъв компромис за промяна на полските избирателни права. Великобритания също е създала проблеми с отказа си да се откаже от обявените "червени линии".
Говорител на Саркози съобщи, че е направил предложение на поляците и Меркел, основано на компромиса от Йоанина, който може да даде на държавите право на отсрочка за вземане на решение, ако нямат блокиращо малцинство.
Меркел заяви, че има широк консенсус сред лидерите за полагане на всички необходими усилия за постигане на споразумение. "Възможно ли е това да стане? Не може да се каже тази вечер", заяви тя.
Днес Меркел ще има допълнителни двустранни срещи със страните, които имат несъгласия с предложения от Германия проект.
Провалът на срещата би увеличил разделението в съюза като предизвика малка група страни да продължат с по-близката интеграция, оставяйки другите страни да ги догонват. Богатите страни ще помагат и по-неохотно на по-бедните новодошли, коментира Ройтерс.
Лидерите имаха смесени мнения за шансовете за постигане на пробив по време на втората им среща днес по обяд.
"Мисля, че сме близо до завършване", заяви датският премиер Андерс Фог Расмусен.
"Няма напредък, така че съм малко песимистичен", заяви финландския премиер Мати Ванханен.
Премиерът на Люксембург Жан-Клод Юнкер пък заяви: "Големият проблем няма да са поляците. Ще бъде Великобритания.
Преди началото на срещата британския премиер Тони Блеър заяви, че ще подпише договора само ако са изпълнени исканията му.
Лондон не иска да бъде правно обвързан от Хартата за основните права, включваща и правото на стачка. Британците настояват и за ограничаване на правомощията на предложения европейски външен министър, възможност за оттегляне от сътрудничеството в областта на правосъдието и се противопоставя на задължителните социални осигуровки за мигрантите.
"Четирите области, които сме посочили, трябва да бъдат удовлетворени и трябва да бъдат удовлетворени напълно", заяви Блеър по време на последната си европейска среща.