Europe.bg
  Page d’accueil - Événement
  NAVIGATION
  My.Europe.bg
  Utilisateur:
  
  Mot de passe:
  
  
Registration
Mot de passe oublié
Europe.bg, c'est quoi?
 
  Information
Plan du site
Contacts
Partenaires
Partenaires média
This version of Europe Gateway is outdated since April 25, 2014.

Événement

  • A+
  • A-
03-03-2008

РЕАКЦИИ ОТ СТУДЕНТСКАТА АУДИТОРИЯ СЛЕД КРЪГЛАТА МАСА ЗА ЛИСАБОНСКИЯ ДОГОВОР

Портал ЕВРОПА ви представя писмото, което една от младите участнички в нашата кръгла маса за Лисабонския договор, състояла се на 29 февруари, изпрати до редакцията. Това е г-ца Силвия Ницова, студентка по Европеистика в Софийския университет „Св. Климент Охридски”.

Обратната връзка е отворена за всички наши читатели – използвайте редакционната електронна поща. Вашето мнение е важно за нас, особено когато планираме следващите прояви от инициативата „Говори с Европа”. Можете да пубикувате ваше мнение и в полето за коментари под този материал.

 


Здравейте!

Пиша Ви по повод кръглата маса за практически прочит на Лисабонския договор, която се състоя на 29.02. За мен беше истинско удоволствието да присъствам, не само защото дискусията беше пряко свързана с това, което изучавам и от което живо се интересувам, но и защото ми вдъхна оптимизъм и още по-голямо желание за работа в тази област.

Радвам се, че поставяте основите на така необходимия публичен дебат относно въпроси, касаещи ЕС, в България. Диалогът между институциите, медиите, бизнес-средите и гражданството трябва да е мащабен и преди всичко перманентен, ако искаме той да бъде конструктивен и да има реален ефект.

Надявам се, че в бъдеще Портал Европа да допринесе много в това отношение!

Инициативата Ви ме впечатли и провокира желанието ми да участвам в някоя от следващите кръгли маси, които ще организирате.

Имам едно предложение за дебат. Би било хубаво, ако се организира кръгла маса относно защитата на правата  на гражданите на ЕС (човешки, икономически, политически, граждански). Това е тема от изключително важно значение, защото пряко засяга всеки гражданин на Съюза, включително и българския гражданин. Познаването на правата е задължително и трябва да се полагат усилия за информирането на гражданите по този въпрос.

Самото познаване на правата, обаче, не е единствената предпоставка, която гарантира тяхното отстояване от гражданите. Аз съм на мнение, че по-голямата част от българското население знае, че има „някакви” права, дори и да не знае точно какви са те. Проблемът, според мен, се корени не толкова в непознаването на правата, колкото в липсата на мотивация за тяхното познаване и респективно отстояване. Какъв е смисълът човек да отстоява правата си, когато вижда неефективността на институциите? Той трябва да знае, че времето, което ще отдели за запознаване с правата си, с нормативната база на ЕС (Договорите, Хартата за основните права на ЕС),  и българската държава по въпросите, касаещи съответния проблем, да подава жалби и да се „бори” за правата си с държавната администрацията, няма да бъде изгубено напразно.

Едва когато ефективността на институциите е очевидна за обикновения човек и когато той има доверие в тях, тогава той сам целенасочено и съзнателно ще търси и отстоява правата си. Всичко това би било възможно, защото е налице мотивация – така необходимото условие за проява на инициативност.

В българското общество мотивацията би се постигнала много трудно и усилията трябва да са насочени именно в тази посока. Българинът е скептик по отношение ефективността на институциите. Той буквално е залят с примери за лошо администриране, неефективна съдебна система и т.н. Медиите почти никога не показват случаи на разрешени от институциите казуси и удовлетворени от решенията граждани, а има такива и то не нищожен процент.

В огромен процент от случаите институциите се споменават във връзка с корупция, с лошо администриране и т.н. Всичко това няма как да спомогне за повишаване доверието на гражданите в тях и следователно все по-малко и по- малко хора ще търсят правата си.

Другият важен елемент от мотивацията е да се изтъкнат положителните последици от използването на правата, а именно да се покаже, че отстоявайки ги, хората могат да спомогнат сами за по-доброто си съществуване.

Това е засега от мен…

Поздрави и усмихнат ден!!
       
Силвия Ницова,
студентка по Европеистика в СУ „Св. Климент Охридски”.


 
Заедно
Emissions radio
 
 
 
    Encore 
Audio
 
 
 
    Encore 
Analyses
 
 
 
    Encore 
Interactif
 
 
 
    Encore 
Evénements à venir
 
 
 
    Encore 
Interviews
 
 
 
    Encore 
Articles récents
 
    Encore 

Projet de Institut européen | Centre de modernisation des politiques | Institut des politiques européennes |
| Protections des données privés | Copyrights © 2003-2007 Europe.bg |
Le système d'information est réalisé grace au soutien financier de Institut Société ouverte et Fondation Société ouverte - Sofia