Europe.bg
  Page d’accueil - Actualités - Analyses
  NAVIGATION
  My.Europe.bg
  Utilisateur:
  
  Mot de passe:
  
  
Registration
Mot de passe oublié
Europe.bg, c'est quoi?
 
  Information
Plan du site
Contacts
Partenaires
Partenaires média
This version of Europe Gateway is outdated since April 25, 2014.

Actualités / Analyses

RSS
  • A+
  • A-
11-12-2008

Плугчиева: “Не трябва да ни третират по този начин”

Българският вице-премиер Меглена Плугчиева е разочарована от спирането на 220 милиона евро от европейските фондове - Брюксел не оценил процеса на реформи. Интервю на австрийския вестник "Дер Щандард".

STANDARD: Българският премиер Сергей Станишев и президентът Георги Първанов реагираха в началото на декември възмутено на решението на ЕК да спре окончателно средства от фондовете в размер на 220 мил. евро. И Вие ли бяхте изненадана от това решение?

Плугчиева: Да, в известна степен. Защото двете разплащателни агенции в министерството на финансите и в регионалното министерство, които управляват спрените сега пари от програма ФАР на ЕС, бяха реформирани. Беше сменен персонал и контролните механизми бяха засилени. Също и резултатите от две икономически проверки бяха позитивни. Освен това писмото, което получих от Майкъл Лий, ръководителя на генерална дирекция "Разширяване", не съдържа обосновка за това решение. Принципът на диалога и солидарността беше нарушен в този случай. Затова мога само да кажа, че не съм съгласна и съм разочарована. Ще настоявам за съответните аргументи. И въпреки това ние искаме да продължим да работим със същата амбициозност и политическа воля. Защото полагаме усилия за България, а не за това да изпълним очакванията на Европейската комисия или на директора на една генерална дирекция.

STANDARD: Има ли следователно България политическата воля за реформи?

Плугчиева: Да, ние искаме да се преборим с корупцията. Откакто работя на този пост, на всеки две седмици се състои пресконференция за реформите в управлението на европейските помощи, за да може нашата работа да е достатъчно прозрачна. С това присъствието ми в медиите е даже над средното ниво. Работя на ден между 12 и 14 часа, същото изисквам и от останалите. Със сигурност не сме перфектни, в края на краищата се учим постоянно да боравим със средствата от ЕС, и е невъзможно всички дефекти от последните 2-3 години да се опраявт така изведнъж. Но не трябва да се забравя, че България в сравнение с други страни-членки е доста добре икономически и допринася много за общата стабилност в ЕС. Така че не трябва да ни третират по този начин.

STANDARD: Какво липсва в управлението на европейските фондове?

Плугчиева: Принципът да се назначават сътрудници според партийно политически квоти е труден. Аз трябва лично да се боря за това административният персонал да бъде съставян само чрез съответните конкурси. В началото липсваше и готовността за сътрудничество при определени министри, имаше склонност проблемите да се омаловажават. И често пъти зле информираното долно административно равнище продължава да ни поставя пред трудности.

STANDARD: След отрезвяващия доклад на ЕС през юли и след спирането на средствата от ЕС, на България се гледа като символ на корупцията въобще. Какво може да се направи срещу този имидж?

Плугчиева: Аз изобщо не споделям мнението, че България се числи към най-корумпираните страни в Европа. За негативния имидж на нашата страна допринесе цял комплекс от обсоятелства. Аз лично правя, каквото мога, така че европейските помощи да се усвояват по предназначение. Въпреки това процесът на реформи е много по-бавен и труден, отколкото би ми се искало.



Actualités
Actualités
Analyses
Interviews


 
Заедно
Evénements à venir
 
 
 
    Encore 
Interviews
 
 
 
    Encore 
Articles récents
 
    Encore 

Projet de Institut européen | Centre de modernisation des politiques | Institut des politiques européennes |
| Protections des données privés | Copyrights © 2003-2007 Europe.bg |
Le système d'information est réalisé grace au soutien financier de Institut Société ouverte et Fondation Société ouverte - Sofia