Новини / Анализи

RSS
  • A+
  • A-
01-11-2007

ГАРДИЪН: КАКЪВ Е ПРОБЛЕМЪТ С БЪЛГАРИТЕ И РУМЪНЦИТЕ

Проблемът е, че те се присъединиха към ЕС след като половин милион полски имигранти акостираха на бреговете ни. Лош късмет, коментира Капка Касабова в днешния брой на британския вестник „Гардиън".

Във вторник правителството потвърди, че българите и румънците няма да могат да работят във Великобритания поне още една година. Защо? Понеже от правителството твърдят, че ефекта от присъединяването на двете страни към съюза все още предстои да бъде проучен напълно. Истинската причина обаче е, че правителството се страхува да не изгуби контрола върху имиграцията.

Икономическата истина, както циничен сънародник българин заяви по време на донякъде унилите чествания на присъединяването през януари в София, е че тези, които наистина са искали да напуснат, вече са го направили. Те имаха почти 20 години за да го сторят. В резултат на това населението на България драматично намаля. Високо квалифицираните и находчивите си създадоха нов живот в САЩ, Европа и в южното полукълбо. Други успяха да се промушат през дупките на сивата икономика в страните, които ги приеха. При безработица от 6.7% в България, която е по-ниска от средното за ЕС, има тенденция част от работниците да се връщат обратно.

Може би това е причината българските медии да не се вълнуват прекалено от последните лоши новини от Великобритания. За някои те потвърждават, че все още сме граждани втора ръка в очите на „Европа". Други гневно твърдят, че българските емигранти допринасят повече за британската икономика, отколкото британските пенсионери и инвеститори в недвижими имоти правят за България.

Проект на Европейския институт | Център за модернизиране на политики | Институт за европейски политики |
| Общи условия на портал Европа | Copyrights © 2003-2007 Europe.bg |
Информационната система е реализирана с финансовата подкрепа на ОСИ и ФОО - София
Страницата е съ-финансирана от Европейската Комисия. Информацията, публикувана в тази интернет страница, не представя по никакъв начин мнението или позицията на Европейската комисия.