Новини / Анализи

RSS
  • A+
  • A-
11-12-2007

ХОЛАНДСКАТА УПРАВЛЯВАЩА КОАЛИЦИЯ СЕ ОБЯВИ СРЕЩУ ПРЕМАХВАНЕ НА ОГРАНИЧЕНИЯТА ЗА РАБОТНИЦИ ОТ БЪЛГАРИЯ И РУМЪНИЯ

Повечето депутати от управляващата коалиция и от опозицията в холандския парламент не се съгласиха тези мерки да отпаднат след една година. Близо 100 хиляди източноевропейци работят в страната, предаде БНР, като цитира ДПА.

За работа в Холандия е нужно специално разрешение. Повечето източноевропейци, които работят в страната, живеят в незаконни жилища при мизерни условия, а понякога работят незаконно и стават жертва на експлоатация, уточнява ДПА.

Управляващите партии в Холандия се обявиха против премахване на ограниченията за работници от България и Румъния. Предишното холандско правителство искаше да смекчи условията за наемане на работа за румънци и българи от януари 2009-та година.

Гражданите от България и Румъния нямат пълен достъп до пазара на работната сила в ЕС. Едва 10 държави разрешиха такъв достъп от 1 януари 2007 г., като останалите поставиха различни ограничения за две години до 2009 г. Те бяха въведени заради опасенията за ефекта върху икономиката и социалната система на ЕС от евентуален силен наплив на кандидат-имигранти. Постепенно държавите, които отказаха пълен достъп, променят своята позиция, като някои от тях разрешиха частично отваряне на работния си пазар.

Франция, която е една от тези страни, определи 150 професии, които българи могат да упражняват във Франция от декември 2007 година. Портал ЕВРОПА направи проверка и от прес-службата на френското Министерство на имиграцията, интеграцията и националната идентичност поясниха, че реалната зелена светлина за отварянето на френския трудов пазар в тези конкретни професии за българи ще се случи, едва след като Министерският съвет в Париж приеме постановление за прилагането на решението от 8 ноември. В това постановление ще бъдат определени „практическите измерения" за начина, по който желаещите българи могат да почнат работа в тези 150 професии в родината на Молиер.

Проект на Европейския институт | Център за модернизиране на политики | Институт за европейски политики |
| Общи условия на портал Европа | Copyrights © 2003-2007 Europe.bg |
Информационната система е реализирана с финансовата подкрепа на ОСИ и ФОО - София
Страницата е съ-финансирана от Европейската Комисия. Информацията, публикувана в тази интернет страница, не представя по никакъв начин мнението или позицията на Европейската комисия.