Новини / Анализи

RSS
  • A+
  • A-
11-12-2007

ЕС НЕ ПОСТИГНА КОНСЕНСУС ПО БЪДЕЩЕТО НА КОСОВО

Преговорите на министрите на външните работи на държавите-членки на ЕС в Брюксел се провалиха. България застана на позицията, че е нужен „нов политически процес за Косово".

Министрите на външните работи от Европейския съюз не можаха да постигнат консенсус за независимостта на Косово. На 10 декември изтече срокът за преговори на „Тройката"- ЕС, САЩ и Русия по плана на ООН за независимостта на Косово. По време на заседанието на Постоянния съвет Русия-ЕС руският външен министър Сергей Лавров се обяви за продължаване на преговорите между сърби и косовари, независимо от изтичането на срока, даден на тройката - посредници от ЕС, САЩ и Русия, съобщава БНР.

Лавров многократно каза, че страната му няма да признае независимо Косово. Русия получи подкрепата на Испания, Кипър и Гърция, които са скептични относно независимостта на провинцията, съобщи агенция Ройтерс.

Въпреки негативния изход от преговорите българският министър изрази очакване, че поетите от Белград и Прищина ангажименти за въздържане от всякакви действия, които могат да влошат сигурността в района, ще бъдат спазвани изцяло и безрезервно."Косово е приоритетен въпрос на европейската сигурност и ЕС има основна и първостепенна роля за неговото разрешаване", посочи Ивайло Калфин, цитиран от пресцентъра на министерството.

България настоява за „международен политически процес за Косово, който да минимизира рисковете за сигурността в региона през следващите дни и седмици". "Този нов политически процес, базиран на единството на ЕС трябва да има три основни направления - бъдещето на Косово, политиката на ЕС спрямо Сърбия и запазването на стабилността и сигурността в региона", заяви министърът.

Последната дума по плана на Марти Ахтисаари за независимостта на Косово е на Съвета за сигурност на ООН. Междувременно говорител на албанските лидери в Косово обявиха, че ще продължат да развиват плановете за независимост.

Проект на Европейския институт | Център за модернизиране на политики | Институт за европейски политики |
| Общи условия на портал Европа | Copyrights © 2003-2007 Europe.bg |
Информационната система е реализирана с финансовата подкрепа на ОСИ и ФОО - София
Страницата е съ-финансирана от Европейската Комисия. Информацията, публикувана в тази интернет страница, не представя по никакъв начин мнението или позицията на Европейската комисия.