Новини / Анализи

RSS
  • A+
  • A-
07-05-2006

БАЛКАНСКА ДИЛЕМА: ГЕРМАНСКИТЕ ДЕПУТАТИ ДА СИ ОТВАРЯТ ОЧИТЕ!

В противен случай сегашната драма с България и Румъния ще се повтори – пише “Райнише Пост”, цитиран от “Труд”.

Необратимо е приемането на България и Румъния в ЕС от 1 януари 2007 г., въпреки хаоса и корупцията в двете страни. Това пише германският вестник “Райнише Пост”, цитиран от кореспондента на българския вестник “Труд” в броя му от 7 май, неделя.

Под заглавие “Балканска дилема”, германският вестник – продължава “Труд” – пише, че в случая с членството ни ставало дума за политическо решение, което придобило такава динамика, която не би могла да бъде спряна дори от аргументи за неизпълнени критерии.

От друга страна, германските депутати, които трябва да ратифицират присъединителния ни договор, били изправени пред дилема. Въпреки надигащите се гласове за отлагане на приема ни с една година, Бундестагът няма право на подобно решение, обяснява авторът на материала в “Райнише Пост” Щефан Рекер, цитиран от “Труд”.

Депутатите могат да гласуват единствено с “да” и “не”, т.е. приемане в ЕС или отхвърляне на присъединителния договор. “Евентуално “не” обаче е изключено в навечерието на германското председателство на ЕС, което започва от 1 януари 2007 г. Ако Бундестагът отхвърли ратификацията, не е възможно Ангела Меркел да поеме председателството” – смята Рекер.

Той съветва германските депутати да си извадят поука и в бъдеще, примерно по казуса в Турция, да не са така лековерни. Те не бивало да се подвеждат, че накрая всичко се решавало по обективни критерии. Депутатите трябвало да си отварят очите още в началото на преговорния процес. В противен случай сегашната драма с България и Румъния ще се повтори – пише “Райнише Пост”, цитиран от “Труд”.

(Заглавието е на редакцията на Портал Европа)

Проект на Европейския институт | Център за модернизиране на политики | Институт за европейски политики |
| Общи условия на портал Европа | Copyrights © 2003-2007 Europe.bg |
Информационната система е реализирана с финансовата подкрепа на ОСИ и ФОО - София
Страницата е съ-финансирана от Европейската Комисия. Информацията, публикувана в тази интернет страница, не представя по никакъв начин мнението или позицията на Европейската комисия.