Новини / Анализи

RSS
  • A+
  • A-
14-08-2006

ПРАВИТЕЛСТВОТО ЩЕ ИМА ФИНАНСОВИ ТРУДНОСТИ ПРЕЗ ПЪРВИТЕ ДВЕ ГОДИНИ В ЕС

България ще изпитва бюджетен дефицит през първите две години от членството в ЕС въпреки очакванията за постъпления от Брюксел, съобщава "Монитор".

Освен това в последният меморандум на правителството по споразумението с МВФ се казва, че кабинетът не може да поеме ангажимент за сваляне на данъчните ставки през следващата година. Причината за пръв път от седем години да няма дори и малко сваляне на данъците е неяснотата около плащанията от и за ЕС.

България ще трябва да внесе през следващата година 600 млн. лева за общата европейска каса, но в началото на членството си няма да получим средства от Брюксел.

Заместник-министърът на финансите Любомир Дацов коментира за "Монитор", че ще трябва да мине около година и половина преди да започне европейското финансиране. Заместник-министърът, отговарящ за усвояването на средствата от европейските фондове обясни, че държавата ще плаща на проектите, кандидатстващи пред ЕС, след приключване на работата документацията ще се изпраща в Брюксел и ако там одобрятизвършените дейности, ще изплатят средствата. Дацов обясни, че  отделните програми имат различни периоди на одобрение и по чисто технологични причини ще има период, в който няма да има средства от ЕС.

Европейската Комисия обаче има правото да откаже финансиране на проекти, ако не бъдат одобрени.

Според експерти при ниското ниво на подготовка, което имат както държавната администрация, така и местните власти и бизнесът у нас, е много вероятно да изгубим сериозни суми поради слаби проекти.

Със сигурност обаче ще си получаваме парите за земеделие, обясни зам.-министърът на финансите. Те не зависели от качеството на даден проект, а се отпускат на декар, така че няма как да ги изгубим. Така единствено секторът земеделие ще получава 600 млн. евро годишно.

Проект на Европейския институт | Център за модернизиране на политики | Институт за европейски политики |
| Общи условия на портал Европа | Copyrights © 2003-2007 Europe.bg |
Информационната система е реализирана с финансовата подкрепа на ОСИ и ФОО - София
Страницата е съ-финансирана от Европейската Комисия. Информацията, публикувана в тази интернет страница, не представя по никакъв начин мнението или позицията на Европейската комисия.