Новини / Анализи

RSS
  • A+
  • A-
16-03-2007

АФП: БИВША КОМУНИСТИЧЕСКА ИЗТОЧНА ЕВРОПА ВСЕ ОЩЕ СЕ ОПИТВА ДА СЕ ПРЕБОРИ С ДОНОСНИЦИТЕ

(по агенция Фокус)

Близо две десетилетия след падането на комунизма бившите страни от СССР и неговите сателити все още се опитват да се преборят с бившите комунистически доносници, съобщава в свой материал АФП.

Независимо от приетия нов закон в Полша, който задължава 700 000 поляци над 35-годишна възраст да покажат дали са работели за тайната полиция СБ, критиците поставят под въпрос това дали стремежът на Източна Европа да се справи със своето минало има надежда да успее. "Споровете ще продължат още 10 години", заяви Анджей Кравчук- бивш съветник на президента Лех Качински, който беше принуден да подаде оставка, след като беше обвинен, че е сътрудничел на СБ. "И тогава, 30 години след падането на комунизма, ще разберем ли как е работела системата?", попита Кравчук, който впоследствие беше оправдан.

В Литва служителите на КГБ трябва да признаят своите действия или да бъдат наказани, включително като не могат да заемат обществени постове.

Латвия и Естония изискват от кандидатите за държавна работа да подпишат декларация дали са работели за КГБ. В Естония онези, които не са си признали, са посочени и опозорени в държавен вестник.

В бивша Източна Германия всички на обществена длъжност трябва да се подложат на проверка на миналото си, за да се види дали са работели за ЩАЗИ. Ако някой се опита да скрие миналото си, рискува да бъде уволнен.

В Чехия има закон, който задължава висшите държавните служители да се сдобият със свидетелство от вътрешното министерство за чистото си минало.

Румъния изисква само държавните служители да се закълнат за своето комунистическо минало, но, ако някой излъже, че не е работел за Секуритате, то срещу него могат да бъдат повдигнати обвинения. Онези, които признаят, не рискуват нищо повече от това да бъдат публично опозорени.

 

Проект на Европейския институт | Център за модернизиране на политики | Институт за европейски политики |
| Общи условия на портал Европа | Copyrights © 2003-2007 Europe.bg |
Информационната система е реализирана с финансовата подкрепа на ОСИ и ФОО - София
Страницата е съ-финансирана от Европейската Комисия. Информацията, публикувана в тази интернет страница, не представя по никакъв начин мнението или позицията на Европейската комисия.