Библиотека / Фондовете за България

RSS
  • A+
  • A-
03-09-2007

РУМЪНИЯ ИМА ВЕЧЕ ПЕТ ОДОБРЕНИ ОПЕРАТИВНИ ПРОГРАМИ, ОТНОВО ИЗОСТАВАМЕ ПО РЕГИОНАЛНА ПОЛИТИКА

България изостава от северната си съседка Румъния по темпо на одобряване от страна на Брюксел на стратегическите си документи, отварящи пътя към оползотворяването на заветните еврофондове.

Това установи проверка на Портал ЕВРОПА.

Вярно е, предали сме 15 дни преди румънците за одобрение в Европейската комисия най-важния документ – Националната стратегическа референтна рамка, Брюксел ни я е одобрил с пет дни преди НСРР на северните ни съседи, но все още България няма нито една одобрена Оперативна програма (ОП) от общо седем, които все още чакат зелената светлина на ЕК.

За разлика от нас, Румъния е вече с пет одобрени Оперативни програми. Букурещ чака решението на Брюксел само по още две – тези по Европейския социален фонд – ЕСФ.

А българските власти очакват ЕК да реши за нашите ОП през този и през следващия месец.

Портал ЕВРОПА предоставя на вашето внимание ТУК справка от ГД „Регионална политика” на Европейската комисия за състоянието с одобрението на НСРР и ОП на всички страни-членки на ЕС. Справката е с валидност към дата 17 август и се отнася за новия програмен период – 2007-2013 година.

Унгария например вече одобрени има всичките си 13 ОП по Европейския фонд за регионално развитие и по Кохезионния фонд. „Отличник” е и Литва със своите 2 одобрени ОП по ЕФРР и КФ. И на Унгария, и на Литва, им остават само по още 2 оперативни програми по ЕСФ за одобрение, сочи още справката на ЕК. Малта също е финализирала стратегическите си документи за европарите.

Има четири страни-членки на ЕС, на които Националните стратегически референтни рамки все още не са одобрени от ЕК – това са Финландия, Белгия, Латвия, Люксембург.

От новите 10 страни-членки, като нас – без все още нито една одобрена ОП – са: Чехия, Кипър, Латвия, Словения и Словакия. Полша има само една одобрена ОП от общо 21.
Проект на Европейския институт | Център за модернизиране на политики | Институт за европейски политики |
| Общи условия на портал Европа | Copyrights © 2003-2007 Europe.bg |
Информационната система е реализирана с финансовата подкрепа на ОСИ и ФОО - София
Страницата е съ-финансирана от Европейската Комисия. Информацията, публикувана в тази интернет страница, не представя по никакъв начин мнението или позицията на Европейската комисия.