Твоят глас в ЕС / Новини от ЕП

  • A+
  • A-
06-06-2007

МАКЕДОНИЯ НАПРЕДВА КЪМ ЧЛЕНСТВОТО В ЕС ВЪПРЕКИ ВЪПРОСА ЗА ИМЕТО Й

Комисията по външни отношения на Европейския Парламент във вторник прие доклад, приветстващ напредъка на Македония към членство в ЕС, включващ реформи, скорошните споразумения между правителството и опозицията за употребата на албански в обществените институции и защитата на малцинствата, съобщават от пресслужбата на парламента. В понеделник външният министър на Македония Антонио Милошоски заяви пред комисията, че „въпросът за името на Македония не трябва да утежнява отношенията й с ЕС".

Докладът по собствена инициатива отчита прогреса на Македония след като кандидатства за членство в ЕС през 2004г., но подчертава, че „скоростта на реформите трябва да бъде запазена и приетото законодателство сега трябва да бъде правилно приложено". Докладът на Ерик Майер (Конфедеративна група на Европейската обединена левица - Северна зелена левица, Холандия) бе приет с 58 гласа „за" и 4 „против". Евродепутатите изказаха особена загриженост за реформите в сферата на полицията, съдебната система и обществената администрация, както и за борбата с корупцията.

Комисията поздрави македонското правителство за сътрудничеството му в Общата политика за външни отношения и сигурност, както и в Европейската политика за сигурност и отбрана и приветства старта на споразумението за облекчаване на визовия режим с ЕС.

Депутатите приветстваха и постигането на споразумение между правителството и опозицията за включване на албанския език в обществените институции, но подложиха на критика опозиционния бойкот на парламента, посочвайки че подобни практики „са несъвместими с функционирането на държавните институции".


Най-продължителния спор около Македония продължава да бъде името й. Комисията по външни отношения приветства факта, че страната е сменила флага си и е направила поправки в конституцията, потвърждаващи, че няма претенции към съседни страни. Депутатите призоваха македонското и гръцкото правителства да приключат разговорите по въпроса възможно най-бързо, като подчертават, че „въпросът за името на страната не е и не може да бъде част от условията за приемане на страната в ЕС".

 

Проект на Европейския институт | Център за модернизиране на политики | Институт за европейски политики |
| Общи условия на портал Европа | Copyrights © 2003-2007 Europe.bg |
Информационната система е реализирана с финансовата подкрепа на ОСИ и ФОО - София
Страницата е съ-финансирана от Европейската Комисия. Информацията, публикувана в тази интернет страница, не представя по никакъв начин мнението или позицията на Европейската комисия.