Парламент / Новини

  • A+
  • A-
23-06-2010

Станимир Илчев защити косовските горани

Безпрецедентен спор е предизвикал българският евродепутат Станимир Илчев по време на двудневното заседание на интерпарламентарната среща между Делегацията за Западните Балкани на Европейския парламент и правителствена делегация на Косово.

Една от внесените от Илчев поправки към финалния документ на сесията се отнася до общността на гораните, помашка общност, живееща в планинския район Гора, в Косово. Представителят на Бошняшката (мюсюлманска) партия в Косово Джезаир Мурати е настоял поправката да отпадне. В своя текст Станимир Илчев предлага да се изрази загриженост за това, че общността на гораните среща трудности в усилията си да съхрани своята автентичност и култура, както и че гораните биват подтиквани да се идентифицират като македонци или бошнаци, докато традиционно се наричат нашенци и определят езика си като нашенски.

Представителят на косовските бошняци Джезаир Мурати е казал, че липсва прецедент при предишни югославски преброявания да е било отчитано съществуването на такава група и се е опитал да квалифицира гораните като мюсюлмани с малко по-особени празници, обясни Илчев.

Българският евродепутат е иронизирал опонента си с реторичния въпрос „От кога строителите на ново Косово прибягвате към предишната Югославска междуетническа технология ?". Той е обяснил, че у нас има нарастваща нетърпимост към пропагандата в съседни страни да се конструират несъществуващи малцинства на територията на България, както и да се извършват опити в Западните Балкани за македонизиране на етнически групи, които никога не са се смятали за македонци.

„След като сте толкова прецизни в диференцирането на ромите като ашкалии и египтяни, би трябвало да сте също толкова прецизни в отношението си и към останалите групи в Косово, които не са сърби и албанци. Да се превръщат в нещо друго, само защото изповядват исляма, е меко казано некоректно и неприемливо", заявил Станимир Илчев на Мурати.

В спора са се включили и европейски депутати от други държави-членки на Европейския съюз, които са предложили омекотен вариант. „С или без този текст аз ще подкрепя финалния документ на междупарламентарната среща, защото за сега намирам за достатъчно да ви информирам, че в България сме наясно с някои от скритите механизми, движещи събитията близо до нас", изтъкнал Илчев и добавил, че темата няма повече да бъде неглижирана. Българският евродепутат може да разчита на известна подкрепа сред онези свои колеги от други държави, които са достатъчно обективни и настояват Косово да се изгражда като наистина демократична и мултикултурна държава. Германският евродепутат Дорис Пак е предложила омекотен вариант на „поправката Илчев" в израз на разбиране и умерена солидарност с него.

Проект на Европейския институт | Център за модернизиране на политики | Институт за европейски политики |
| Общи условия на портал Европа | Copyrights © 2003-2007 Europe.bg |
Информационната система е реализирана с финансовата подкрепа на ОСИ и ФОО - София
Страницата е съ-финансирана от Европейската Комисия. Информацията, публикувана в тази интернет страница, не представя по никакъв начин мнението или позицията на Европейската комисия.