Новини / Актуално

RSS
  • A+
  • A-
09-11-2007

ЕВРОДЕПУТАТЪТ ЕВГЕНИ КИРИЛОВ ВНЕСЕ ПОПРАВКИ В РЕГЛАМЕНТА ЗА ПАЗАРА НА ВИНО

Поправката е в защита на интересите на българското винопроизводство, се подчертава в прессъобщение на евродепутата-социалист.

На заседанието си през месец ноември Комисията по земеделие и развитие на селските райони на Европейския парламент ще гласува поправките по предложението на Европейската Комисия за "Регламент на Съвета относно общата организация на пазара на вино".

Проекторегламентът предвижда важни промени, които ще засегнат интересите на редица страни-членки, включително и на България.

Една от промените, които са включени в проекта на Комисията, е забраната на използването на захароза при обогатяване на виното. Вместо захароза винопроизводителите ще трябва да използват гроздова мъст, продукт, който е 2-2,5 пъти по-скъп. Забраната ще доведе до увеличаване на производствените разходи и до нужда от нови инвестиции, които ще бъдат допълнителна тежест за сектора. Зад забраната застават средиземноморските страни Италия, Испания, Гърция, Португалия, Кипър и Малта, които имат запаси от гроздова мъст и ще могат да ги продават при отсъствието на конкуренцията на захарта. Друга част от страните членки са срещу забраната за използване на захарозата.

С оглед защита на интересите на българските винопроизводители евродепутатът Евгени Кирилов (ПЕС-БСП) внесе 4 поправки, които са в подкрепа на позиция на България и на другите страни, срещу забраната на захарозата. Внесените поправки целят да се запази статуквото, тъй като обогатяването на виното със захар е традиционна практика, прилагана в много страни и същевременно е по-евтино.

Към проекта на Регламент, поради засиления интерес, вече има внесен рекорден брой поправки (над 900) и се очаква в близко време да започнат обсъжданията - казват още в прессъобщението от екипа на Кирилов.
Проект на Европейския институт | Център за модернизиране на политики | Институт за европейски политики |
| Общи условия на портал Европа | Copyrights © 2003-2007 Europe.bg |
Информационната система е реализирана с финансовата подкрепа на ОСИ и ФОО - София
Страницата е съ-финансирана от Европейската Комисия. Информацията, публикувана в тази интернет страница, не представя по никакъв начин мнението или позицията на Европейската комисия.