Новини / Актуално

RSS
  • A+
  • A-
26-11-2007

ПОСЛЕДНИ ПРЕГОВОРИ ЗА БЪДЕЩЕТО НА КОСОВО

Висши сръбски и косовски представители днес започват последните преговори за бъдещия статут на Косово преди крайния срок от 10 декември, съобщава АФП.

Три-дневната среща в австрийския курорт Баден ще бъде ръководена от международната тройка посредници - Волфганг Ишингер, Александър Боцан-Харченко и Франк Уизнър. Представителите на ЕС, САЩ и Русия трябва да представят доклада си на генералния-секретар на ООН Бан Ки Мун на 10 декември.

Сръбският външен министър Вук Йеремич заяви преди срещата, че Сърбия не предвижда компромисно споразумение. „Говорейки честно, има малък шанс и ние предупредихме за причините за това. Албанците са сигурни, че на 10 декември техните искания за независимост ще бъдат подкрепени", заяви в интервю Йеремич.

Според него въпросът допълнително се усложнява от факта, че „почти на всеки 10 дни някой виден политик от някоя от водещите страни казва, че ако не бъде постигнат компромис до 10 декември, те ще признаят независимостта на Косово. Така че албанската страна няма причини да търси решение, което да задоволи всички. Така че аз не съм оптимист", заяви той.

През миналата седмица представителят на ЕС, Волфганг Ишингер също заяви, че не е оптимистично настроен за постигането на споразумение преди крайния срок.

Отиващият си косовски премиер Агим Чеку заяви, че „зависи от Белград" дали двете страни ще постигнат споразумение на преговорите в Баден. „Ако те са достатъчно смели да се дистанцират от миналото и да приемат реалността, можем да постигнем споразумение", заяви Чеку.

„Единственото приемливо решение е независимост за Косово", добави той, отхвърляйки предложенията на Белград за автономия на провинцията.

Бившият партизански лидер и вероятен нов премиер на Косово - Хашим Тачи - заяви, че е „убеден, че Косово ще бъде независимо много скоро след 10 декември". Той обаче добави, че Прищина няма да направи нищо без одобрението на ЕС и САЩ.

Проект на Европейския институт | Център за модернизиране на политики | Институт за европейски политики |
| Общи условия на портал Европа | Copyrights © 2003-2007 Europe.bg |
Информационната система е реализирана с финансовата подкрепа на ОСИ и ФОО - София
Страницата е съ-финансирана от Европейската Комисия. Информацията, публикувана в тази интернет страница, не представя по никакъв начин мнението или позицията на Европейската комисия.