Брюксел приветства промяната в полската дипломация на новия премиер Доналд Туск. Туск разкритикува провеждането на руските парламентарни избори на 2 декември по време на посещението си в Брюксел. Той отбеляза, че ще поддържа европейските интереси и че няма причини за конфликт с ЕС.
По време на краткото си посещение в Брюксел полският министър-председател получи топло посрещане от председателя на Европейската комисия Жозе Мануел Дурао Барозу. Туск заяви, че застава твърдо зад европейските интереси, но ще работи за подобряване на връзките между Москва и Варшава, предаде ВВС. Полският премиер се присъедини към критиките на португалското председателство на 27-членния блок за нарушаването на демократичните принципи в Русия. Той нарече опозиционния лидер Гари Каспаров "свой политически приятел".
Доналд Туск направи първа визита в седалището на Европейския съюз и световните агенции отбелязват, че европейските дипломатите са го посрещнали топло "като добър и стар съюзник".
Полският премиер намекна, че е склонен да преосмисли позицията на страната си по Договора за реформа на ЕС. Полският президент Лех Качински обаче се противопоставя на това. Според Туск обаче биха могли да бъдат "разсеяни опасенията" на скептиците в Полша по този въпрос. По време на управлението на неговия предшественик Ярослав Качински Варшава поиска по-голямо право на глас в Европейския съвет. Качински настояваше и да получи възможност да не подписва Хартата за основните права, защото според него тя насърчава сключването на хомосексуални бракове. Туск обясни, че може да промени позицията си след ратифицирането на новия европейски договор. Очаква се Полша първа да ратифицира документа.
EUobserver коментира, че това се възприема като усилие на Варшава да промени репутацията си на "черна овца" в ЕС.
Председателят на ЕК приветства пълната промяна в дипломатическия стил на Полша от изборите през октомври. Медиите цитират Барозо да казва: "Това, което е важно, е отношението." Все пак и Барозо, и Туск избягваха на общата пресконференция да говорят по въпроси, където все още има различия между Брюксел и Варшава - като например замразените разговори с Москва за ново споразумение за партньорство с ЕС.