Новини / Актуално

RSS
  • A+
  • A-
05-12-2007

150-ТЕ ПРОФЕСИИ ЗА БЪЛГАРИ НА ФРЕНСКИЯ ТРУДОВ ПАЗАР ОЩЕ НЕ СА АКТИВНИ

Във връзка с многобройни читателски запитвания за начините, по които български граждани могат да се възползват от отварянето на френския трудов пазар със 150 професии, Портал ЕВРОПА направи допълнителна проверка.

Оказа се, че все още е много рано да се кандидатства за тези позиции. На 8 ноември на пресконференция в Париж бе огласен списъкът на професиите, които българи могат да упражняват във Франция „от декември 2007 година” – както пишеше в прес-съобщението на Френското посолство. Става дума за 150 конкретни професии в секторите строителство, хотелиерство и ресторантьорство, земеделие и риболов.

списъкът на професиите

Мнозина читатели питаха как точно се кандидатства и какви са изискванията. От Френското посолство уточниха за Портал ЕВРОПА, че всеки желаещ трябва сам да си потърси работодател и да сключи договор чрез френската Агенция по заетостта.

Обаче моментът за това още не е дошъл. От прес-службата на френското Министерство на имиграцията, интеграцията и националната идентичност поясниха за Портал ЕВРОПА, че реалната зелена светлина за отварянето на френския трудов пазар в тези конкретни професии за българи ще се случи, едва след като Министерският съвет в Париж приеме постановление за прилагането на решението от 8 ноември. В това постановление ще бъдат определени „практическите измерения” за начина, по който желаещите българи могат да почнат работа в тези 150 професии в родината на Молиер.

Очаква се френските министри да приемат въпросното постановление едва в първите месеци на 2008 година.

Това означава забавяне спрямо съобщените срокове от Френското посолство през ноември, а именно: „Това отваряне на нови професии влиза в сила преди края на годината, веднага след публикуването на декрета на Държавния съвет, определящ компетенциите между министерства с цел да се вземе предвид новата правителствена организация, както и постановлението, изреждащо подробно тези професии.”

Портал ЕВРОПА ще продължи да следи темата за своите читатели.

Проект на Европейския институт | Център за модернизиране на политики | Институт за европейски политики |
| Общи условия на портал Европа | Copyrights © 2003-2007 Europe.bg |
Информационната система е реализирана с финансовата подкрепа на ОСИ и ФОО - София
Страницата е съ-финансирана от Европейската Комисия. Информацията, публикувана в тази интернет страница, не представя по никакъв начин мнението или позицията на Европейската комисия.