Новини / Актуално

RSS
  • A+
  • A-
06-12-2007

ВЕЛИКОБРИТАНИЯ ОБМИСЛЯ ДА ОГРАНИЧИ ДОСТЪПА НА РАБОТНИЦИ ОТ ДЪРЖАВИ ИЗВЪН ЕС

Министърът на вътрешните работи Джаки Смит обяви, че новите правила за имиграция няма да разрешават достъпа на неквалифицирани работници от страни извън Европейския съюз от началото на 2008 г. Тя предлага точкова схема за оценяване на чужденците.

Според британското правителство това е "най-голямата промяна в имиграционната система на страната", съобщи вестник "Телеграф". Предвижда се тя да влезе в сила през март 2008 г. и да ограничи допълнително достъпа на чужденците до трудовия пазар. Министър Смит подчерта, че основната цел на мярката е да се развият интеграционната политика спрямо чуждестранните общности.

Предстои да се въведат лични карти, така че да се предотврати злоупотребите с лични данни, както и да се въведе системата за оценяване на имигрантите по точки, за която се говори от 2 години. Предвижда се и чужденците, които желаят да се омъжат или оженят за британци, да се явяват на изпит по английски език.

Само през 2006 г. 12 000 неквалифицирани работници, идващи от страни извън ЕС, са пристигнали във Великобритания, припомня ВВС. Британският трудов пазар засега е затворен и за граждани от България и Румъния, най-новите членки на ЕС, въпреки че представители на някои индустрии, особено такива, които разчитат на евтина работна ръка, разчитат много именно на тези чужденци.

Вестник "Хералд", цитиран от "Фокус", също пише по темата и отбелязва, че според британското страните от ЕС, като Полша, България и Румъния могат да осигурят повече от достатъчно такива работници, които да покрият изискванията на фермерите и други представители на бизнеса. Двама от петима поляци, дошли да работят във Великобритания няма никаква или малка квалификация.

Още по темата - 150-е професии на френския трудов пазар все още не са достъпни за български работници.  

Проект на Европейския институт | Център за модернизиране на политики | Институт за европейски политики |
| Общи условия на портал Европа | Copyrights © 2003-2007 Europe.bg |
Информационната система е реализирана с финансовата подкрепа на ОСИ и ФОО - София
Страницата е съ-финансирана от Европейската Комисия. Информацията, публикувана в тази интернет страница, не представя по никакъв начин мнението или позицията на Европейската комисия.