Новини / Актуално

RSS
  • A+
  • A-
15-01-2008

ЕК ЗАМРАЗИ ФИНАНСОВА ПОМОЩ ЗА ХЪРВАТИЯ

Европейската комисия потвърди в понеделник вечерта, че е замразила временно проект по програмата ФАР за 2006 г. на стойност 130 милиона евро и е намалила средствата по Инструмента за предприсъединително подпомагане (ИПА) с пет милиона евро заради слабостта, която Хърватия е демонстрирала в прилагането на помощта от ЕС по Децентрализираната система за приложение (DIS), съобщава „Дневник”.

Говорителката на Европейската комисия Кристина Наги уточни, че мярката е временна и че ще бъде премахната, когато Комисията остане доволна от реалните подобрения, които осъществи Хърватия.

В миналогодишния доклад на Европейската комисия за Хърватия също бе посочено, че страната е проявила съществени слабости в прилагането на помощта от ЕС по Децентрализираната система за приложение (DIS).

Междувременно Хърватия повтори снощи, че няма да се откаже от защитената екологично-риболовна зона в Адриатическо море, но заяви готовност да преговаря със Словения и Италия по този въпрос, посочва вестника.

"Хърватия няма и не може да се откаже от зоната... но сме готови да потърсим решение, за да отстраним причините, накарали Италия и Словения да се обявят против прилагането й", заяви в телевизионно изказване хърватският премиер Иво Санадер.

"Готови сме да търсим компромис, запазвайки автономното си и суверенно право да провъзгласим тази зона", каза Санадер.

Хърватският премиер реагира, малко след като председателят на Европейската комисия Жозе Мануел Барозу призова новото хърватско правителство да реши оставащите проблеми, сред които и спора за риболова в Адриатическо море със Словения и Италия.

Целта на зоната от 23 870 квадратни километра, провъзгласена през 2003 г., е да защити рибните запаси, които според Хърватия са "опустошени" от италианските рибари.

За да започне преговори за членство с ЕС, Хърватия се отказа през 2004 година да прилага зоната за страните-членки на ЕС, сред които Италия и Словения, до подписването на споразумение за риболова с Брюксел.

Словения, която в момента председателства ЕС, включи сред приоритетите си ускоряването на преговорите за членство със Загреб.

Проект на Европейския институт | Център за модернизиране на политики | Институт за европейски политики |
| Общи условия на портал Европа | Copyrights © 2003-2007 Europe.bg |
Информационната система е реализирана с финансовата подкрепа на ОСИ и ФОО - София
Страницата е съ-финансирана от Европейската Комисия. Информацията, публикувана в тази интернет страница, не представя по никакъв начин мнението или позицията на Европейската комисия.