Новини / Актуално

RSS
  • A+
  • A-
05-02-2008

ЗАПАДНИТЕ МЕДИИ ЗА ДОКЛАДА

Най-новите членове на ЕС - България и Румъния - бяха критикувани заради неуспеха им да се борят достатъчно с корупцията по високите етажи и организираната престъпност, коментират днес европейските медии.

В доклада си Европейската комисия не заплаши с незабавни санкции, но ясно показа загрижеността си от твърде слабия прогрес, коментира „Файненшъл Таймс".

„За да използваме спортна аналогия - имахме слабо първо полувреме, очакваме по-добро второ, и не искаме да стигаме до продължения или дузпи", заяви говорителят на ЕК Марк Грей по повод възможността за налагане на наказания, цитиран от западните медии.

Европейската комисия предупреди Румъния и България, че трябва да направят повече в борбата с корупцията по високите етажи, коментира и ВВС.

Според ВВС междинният доклад показва, че и двете страни не са показали убедителни резултати.

EUpolitix се съсредоточава върху последствията от докладите за бъдещите страни-членки. Изданието посочва, че комисарят по разширяването Оли Рен вече е предупредил Хърватия, която е следващата страна да влезе в ЕС, че трябва да ускори процеса за връщане на бежанците и да подобри правата на малцинствата.

Въпреки че е постигнат добър напредък, преговорите за присъединяване може да бъдат спрени, ако Хърватия не продължи с реформите.

България и Румъния показаха малко тревога от критиките на Европейската комисия, коментира Euobserverл

„Разкритията на Европейската комисия не са изненадващи за нас. Ние не очаквахме междинния доклад да бъде 100% положителен", коментира за изданието Бетина Жотева от българската мисия в ЕС. Подобни са настроенията и в Румъния.

Проект на Европейския институт | Център за модернизиране на политики | Институт за европейски политики |
| Общи условия на портал Европа | Copyrights © 2003-2007 Europe.bg |
Информационната система е реализирана с финансовата подкрепа на ОСИ и ФОО - София
Страницата е съ-финансирана от Европейската Комисия. Информацията, публикувана в тази интернет страница, не представя по никакъв начин мнението или позицията на Европейската комисия.