Новини / Актуално

RSS
  • A+
  • A-
03-04-2008

РАЗПЛАЩАТЕЛНАТА АГЕНЦИЯ ЗА ЗЕМЕДЕЛИЕТО МОЖЕ ДА БЪДЕ ЗАКРИТА

Българската Разплащателна агенция за евросубсидиите и за средствата за селските региони е получила възможно най-ниската оценка на сертифициращия орган на Европейската комисия и може да да бъде закрита, ако до 12 месеца не отстрани сериозните пропуски в дейността си. Това заяви пред БНР в сряда говорителят на ЕК Майкъл Ман по повод писмото от 31 март на директора на Главна дирекция "Земеделие и развитие на селските райони" на ЕК Волфганг Бурчер, в което се иска от София да наложи мониторинг и до два месеца да изпрати в Брюксел план за отстраняване на слабостите в дейността на РА. До края на 2013 г. агенцията трябва да разпредели близо 5 млрд. евро за селското стопанство, коментира Mediapool.

По-рано през деня земеделският министър Нихат Кабил (ДПС) призна за писмото, но заяви, че дадената оценка 1 на агенцията ни е най-високата и отрече да са спрени пари за фермерските евросубсидии. Заместникът му Димитър Пейчев, който отговаря за еврофинансирането, също се опита да неглижира проблема, като в поредица от изаявления пред журналисти обясняваше, как към България има само четири забележки, докато страни като Унгария и Испания имали много повече , но разплащателните им агенции продължавали да работят макар и с условна акредитация.

Ман обаче посочи, че всъщност оценката за българската разплащателна агенция, като каквато е акредитиран Държавен фонд "Земеделие", намиращ се под ръководството на ДПС, е възможно най-ниската и ако България не предприеме мерки или те не дадат резултат, Брюксел може да си поиска обратно изплатените вече суми, да отнеме акредитацията на РА и да принуди София да сформира нов орган. Неговата акредитация отнема година и ако това се случи, парите за българските фермери ще останат блокирани.

Говорителят на ЕК обясни, че поисканите от България мерки нямат нищо общо с предпазната клауза, нито със спрените плащания по програма САПАРД, а са част от процедура, която се извършва ежегодно заради освобождаването на пари по сметките за директни плащания към фермерите.

В писмото до Кабил и директора на Държавен фонд "Земеделие" Димитър Тадаръков от ЕК са изредили като слабости липсата на административен капацитет, необходимост от по-добро осчетоводяване на средствата, недостатъчен капацитет в регионалните офиси на агенцията за прилагане на програмата за селските райони и някои проблеми във вътрешния одит, каза агроминистърът.

Проект на Европейския институт | Център за модернизиране на политики | Институт за европейски политики |
| Общи условия на портал Европа | Copyrights © 2003-2007 Europe.bg |
Информационната система е реализирана с финансовата подкрепа на ОСИ и ФОО - София
Страницата е съ-финансирана от Европейската Комисия. Информацията, публикувана в тази интернет страница, не представя по никакъв начин мнението или позицията на Европейската комисия.