Новини / Актуално

RSS
  • A+
  • A-
08-06-2009

Новият Европейски парламент оформя състава си

По данни от ранната сутрин на 8 юни общата избирателна активност в ЕС за изборите за Европейски парламент остава по-ниска спрямо 2004 г . - 43.09 %.

На предишния евровот през 2004 г. 45.47 процента от  гражданите на тогавашните 25 държави-членки са гласували за свои представители в Европарламента, показват данните на специалния изборен сайт на институцията.

По държави активността е най-лаба в Словакия - 19.6 на сто, най - висока в Люксембург - 91 на сто, следвана от тази в Белгия - 85 процента. Близка до активността в България - 37.7 процента, са Естония, Португалия и Холандия. Във Финландия и Франция около 40 процента от избирателите са гласували.

При все още неокончателното преброяване на гласовете ЕНП-ЕД остава първа сила в ЕП с подкрепа от 36.3 процента, което носи на консерваторите 267 места при 288 в досегашния състав на парламента от 785 души.

Социалистите губят от над 200 до 159 евродепутутати в новия състав на ЕП при 21.6% от гласовете. АЛДЕ остава трето сила с 81 места, спад от 100.

България ще има представители и в трите водещи групи в ЕП - общо 17. Евродепутатите от ГЕРБ и Синята коалиция ще подсилят ЕНП-ЕД вероятно с 7 представители, БСП отново ще влезе в европейското семейство на ПЕС с четирима ,  а представителите на ДПС и НДСВ -в АЛДЕ, също с четирима избраници.

Не е ясно дали  двамата евродепутати от Атака, които се очаква да влязат в ЕП,  ще останат независими или ще формират група с евродепутатите на други крайни формации.

От юли 2009 г. в състава на всички политически групи ще трябва да са включени членове от най-малко 7 държави-членки. Установеният минимален брой членове, необходим за създаването на политическа група, е 25.

Зелените в ЕП ще имат 51 депутати, увеличение от 43 представители.

Групата на Съюза за Европа на нациите ще има 35 евродепутати .Конфедеративна група на Европейската обединена левица - Северна зелена левица ще има 33 представители

Група Независимост/Демокрация е предпоследна с 20 депутати, а т.нар. други - малки и нови партии, независими са 90.

Пълна информация по темата четете на изборния сайт на ЕП тук .

 

Проект на Европейския институт | Център за модернизиране на политики | Институт за европейски политики |
| Общи условия на портал Европа | Copyrights © 2003-2007 Europe.bg |
Информационната система е реализирана с финансовата подкрепа на ОСИ и ФОО - София
Страницата е съ-финансирана от Европейската Комисия. Информацията, публикувана в тази интернет страница, не представя по никакъв начин мнението или позицията на Европейската комисия.