Новини / Актуално

RSS
  • A+
  • A-
22-02-2010

ЕК предлага забрана на международната търговия с риба тон

Европейската комисия внесе предложение за оказване на натиск от страна на Европейския съюз, за да може през следващата година да влезе в сила забрана на международната търговия с атлантически червен тон.

Комисията е дълбоко загрижена относно лошия консервационен статус на атлантическия червен тон и признава, че международната търговия е основната причина за неговото търсене. Предложението ще бъде обсъдено с държавите-членки с цел постигане на обща позиция на ЕС за следващото заседание на Конвенцията за международна търговия със застрашени видове (CITES), което ще се проведе между 13 и 25 март 2010 г. в Доха, Катар, предава Рапид.

Макар да отчита многобройните мерки, предприети за решаване на проблема от Международната комисия за опазване на рибата тон в Атлантическия океан (ICCAT) след 2006 г., въз основа на наличните най-актуални научни данни Комисията счита, че атлантическият червен тон трябва да бъде включен в допълнение I към CITES.

Допълнение I класира застрашените от изчезване видове, чиято търговия подлежи на особено строго регулиране и се разрешава само при изключителни обстоятелства. Вписването на атлантическия червен тон в допълнение I би означавало забрана на международната търговия с този вид риба.

При все това Комисията предлага вписването да не поражда незабавно действие. В срок от 12 месеца постоянният комитет към CITES ще трябва да вземе решение за влизането в сила на вписването. Ако забраната влезе в сила, Комисията се ангажира да бъде разрешено на дружествата за непромишлен риболов да снабдяват пазара на ЕС с улов от вътрешните води на държавите-членки.

Проект на Европейския институт | Център за модернизиране на политики | Институт за европейски политики |
| Общи условия на портал Европа | Copyrights © 2003-2007 Europe.bg |
Информационната система е реализирана с финансовата подкрепа на ОСИ и ФОО - София
Страницата е съ-финансирана от Европейската Комисия. Информацията, публикувана в тази интернет страница, не представя по никакъв начин мнението или позицията на Европейската комисия.