Новини / Актуално

RSS
  • A+
  • A-
12-05-2010

Брюксел каза "да" на Естония за еврозоната

Европейската комисия даде днес „зелена светлина” на Естония да се присъедини към еврозоната на 1 януари 2011 година, предаде АФП.

Както пояснява БНР, в съобщение на естонското външно минисерство се казва, че Брюксел е препоръчал Естония да приеме единната европейска валута през 2011 г., ако отговори на необходимите икономически критерии.

Решението се взема, въпреки предупрежденията на Европейската централна банка, че Естония може да изпита затруднения в удържането на инфлацията, коментира "Блумбърг". Агенцията посочва, че едновременно с новината от ЕК в Брюксел, ЕЦБ разпространи във Франкфурт оценка, според която успехът на Естония в усилията й да овладее натиска на цените отразява "временни фактори" и може би ще е трудно да се предотвратят макроикономически дисбаланси, включително високи нива на инфлация."Фокус" цитира еврокомисаря по икономическите и парични въпроси Оли Рен, според когото "Естония постигна висока степен на устойчива икономическа конвергенция и е готова да приеме еврото на 1 януари 2011 година. За да гарантира успешното приемане на еврото, Естония трябва да продължи своите усилия за поддържа разумна фискална политика".

Той призова естонските власти да бъдат в готовност и да реагират бързо при възникването на проблеми.

Еврокомисарят каза, че днешното решение е силно послание за еврозоната и подчертава значението на еврото.

Със своята икономика от 14 млрд. евро Естония, която се присъедини към ЕС през 2004 г. ще бъде предпоследната по големина в еврозоната - преди Малта.

След Естония - която ще стане седемнадесетата държава-член, кандидати за еврозоната са Литва и Латвия, които се стремят да влязат през 2014 г. Полша и Чешката република се са си поставили конкретна цел във времето.

"Блумбърг" цитира полския финансов министър Яцек Ростовски, според когото "еврозоната - както например една къща - се нуждае от ремонт и от ново обзавеждане. И когато се прави такъв ремонт, по-добре да си извън къщата, докато работниците работят в нея." По думите му след няколко години еврозоната ще е по-силна и тогава Полша би могла да се присъедини към нея "без притеснения".

Проект на Европейския институт | Център за модернизиране на политики | Институт за европейски политики |
| Общи условия на портал Европа | Copyrights © 2003-2007 Europe.bg |
Информационната система е реализирана с финансовата подкрепа на ОСИ и ФОО - София
Страницата е съ-финансирана от Европейската Комисия. Информацията, публикувана в тази интернет страница, не представя по никакъв начин мнението или позицията на Европейската комисия.