Новини / Актуално

RSS
  • A+
  • A-
12-10-2010

ЕС иска да финансира по-ефективно интеграцията на ромите

Европейският съюз иска да използва по-ефективно своите финансови средства за интеграция на ромите, каза еврокомисарят по труда, социалната политика и социална интеграция Ласло Андор във вторник в Букурещ при откриването на двудневна конференция за ромите, предава АПА. „На равнище на стратегическо планиране е направено много, реално обаче се е променило много малко в координацията и реализирането", заяви той.

На конференцията в Букурещ ЕК иска да насърчи усилията на страните-членки за интеграция. Парите са налице, но само малко държави ги използват. Ключови теми са образование и работа.

Именно страните с особено големи ромски малцинствени групи оставят средствата неизползвани, се казва от офиса на Андор. Румъния например използва само 1%, а България 5% от европейския социален фонд, допълва „Дойче веле". Този структурен фонд трябва да подобри положението на нуждаещите се от защита малцинства. Средно в ЕС държавите използват 16% от средствата.

От кохезионния фонд на ЕС в размер на 350 млрд. евро, който е на разположение на всички държави от ЕС от 2007 до 2013 г., могат да се използват и средства целенасочено за ромите. Със съответните проучвания се занимава работна група на ЕК, която ще представи своите резултати в края на годината, съобщи Андор на конференцията.

Експерти от ЕС, румънски политици и представители на ромски организации ще обсъдят на конференцията как финансовите средства могат да се разпределят по-добре. Да присъства на дискусиите се очаква и еврокомисарят по земеделието Дачиан Чиолош, тъй като трябва да стане дума и за възможности да се създадат работни места за роми в селското стопанство.

„Очаквам страните-членки да си поставят амбициозни цели за ромите, когато разработват на национално ниво целите 2020 за борба с бедността, заетостта и образованието", заяви Андор. Според него заетостта е ключът за решаване на редица проблеми. „Тук трябва да има пробив".

Проект на Европейския институт | Център за модернизиране на политики | Институт за европейски политики |
| Общи условия на портал Европа | Copyrights © 2003-2007 Europe.bg |
Информационната система е реализирана с финансовата подкрепа на ОСИ и ФОО - София
Страницата е съ-финансирана от Европейската Комисия. Информацията, публикувана в тази интернет страница, не представя по никакъв начин мнението или позицията на Европейската комисия.