Новини / Актуално

RSS
  • A+
  • A-
20-10-2010

Херман Ван Ромпой призова Скопие да разреши спора за името с Гърция

Постоянният председател на Европейския съвет Херман Ван Ромпой призова във вторник Македония да разреши дългогодишния си спор за името с Гърция. Това е основното препятствие пред Скопие за членството на страната в ЕС и НАТО, коментира „ИЮбизнес".

„Смятам, че има голяма вероятност спорът да приключи скоро...а тази уникална възможност за преминаване през Европейските врати не трябва да бъде изпускана", каза Ван Ромпой пред репортери.

Атина и Скопие спорят за правото на името Македония, откакто бившата югославска република обяви независимост през 1991 г.

Гърция, която има северна провинция със същото име, блокира интеграцията на Македония в ЕС и НАТО до постигането на споразумение за новото име. Въпреки това преговорите, водени от ООН не постигнаха успех.

Ван Ромпой заяви, че въпреки че ЕС не участва в преговорите, Съюзът подкрепя „усилията, които ще доведат до взаимно приемливо споразумение по въпроса за името възможно най-скоро".

След разговори с председателя на Европейския съвет македонският премиер Никола Груевски заяви, че неговото правителство „се е съсредоточило върху два варианта: продължаване на реформите и намиране на решение по въпроса с името със съседна Гърция".

През 2008 г. Гърция блокира членството на Македония в НАТО и е против Скопие да започне преговори за членство в ЕС.

Груевски заяви, че Македония очаква, че ЕС ще даде „възможно най-скоро ясна и конкретна подкрепа" за началото на преговорите с Брюксел.

Македония е призната от ООН през 1993 г. под името Бивша югославска република Македония (БЮРМ). Повече от 120 държави, включително Русия и САЩ, са признали балканската страна с нейното конституционно име Република Македония.

Проект на Европейския институт | Център за модернизиране на политики | Институт за европейски политики |
| Общи условия на портал Европа | Copyrights © 2003-2007 Europe.bg |
Информационната система е реализирана с финансовата подкрепа на ОСИ и ФОО - София
Страницата е съ-финансирана от Европейската Комисия. Информацията, публикувана в тази интернет страница, не представя по никакъв начин мнението или позицията на Европейската комисия.