Новини / Актуално

RSS
  • A+
  • A-
12-10-2005

МНОГО ЕВРОПЕЙЦИ СА ЗАСТРАШЕНИ ОТ БЕДНОСТ, БЪЛГАРИТЕ ВЛИЗАТ В ПРОУЧВАНЕ НА "ЕВРОСТАТ"

Шестнадесет процента от европейските граждани са застрашени от бедност, сред тях около 13 на сто от българите, сочат последните данни на "Евростат" от 2003 година. Половината от новоприетите през 2004 г. държави имат по- добра политика за защита населението от бедност отколкото 15-те стари членки на ЕС. Това сочи проучването, което се базира на обобщени данни от края на 2003 г. и включва също България, Румъния, Хърватия и Турция.

Въз основа на национални данни от различни сектори "Евростат" е определил процента на хората, които живеят с по-малко от 60 процента от средствата, необходими за оцеляване. Изненадващо този показател се оказал по-добър в някои бедни страни като Чехия, Унгария и Словения. С най- лоши показатели е Словакия, която до 1993 г. беше част от обща държава с Чехия.

Сред държавите-кандидатки България има най-нисък процент на застрашени от бедност, сочат данните на "Евростат". В Румъния и Хърватия процентът наближава 20, в Турция е 25 на сто.

Понятието бедна страна в Европа няма еднозначен смисъл. Докато четиричленно семейство с месечен доход от 30 000 евро в Люксембург е застрашено от бедност, то за Литва и Латвия сумата е 5000 евро.

Системата за социални грижи може да направи много за подпомагане на гражданите, които са границата на бедността. В Дания например 38 процента от населението би стигнало до нея, ако не съществуват мерки, които облекчават семействата с по-ниски доходи. Нещо повече, 20 процента от хората запазват равнище на живот над границата за оцеляване благодарение именно на системата за социални грижи. Други 6 процента са зависими от пенсионната система.

По данни на испанския статистически институт 53 процента от испанците едва изчакват края на месеца и разходите им не включват нищо друго освен средствата, необходими за ежедневието. Необходимите пари за четиричленно семейство там са 6025 евро.

Поради различия в използваната методология в отделните държави данните не са напълно сравними. Новата стандартизирана методология на ЕС в тази сфера ще бъде част от специален проект, който ще предостави първите данни през 2006 г.

Проект на Европейския институт | Център за модернизиране на политики | Институт за европейски политики |
| Общи условия на портал Европа | Copyrights © 2003-2007 Europe.bg |
Информационната система е реализирана с финансовата подкрепа на ОСИ и ФОО - София
Страницата е съ-финансирана от Европейската Комисия. Информацията, публикувана в тази интернет страница, не представя по никакъв начин мнението или позицията на Европейската комисия.