По-малък дял от фирмите са имали през 2009 г. проблеми с ИТ-сигурността
През 2009 г. проблеми с ИТ-сигурността въз основа на грешки в хардуера или софтуера са имали 12% от предприятията в ЕС. Проблеми, които като последица са имали загубата или промяната на данни поради софтуерни щети или неоторизиран достъп, са регистрирани в 5% от фирмите, предава Рапид по данни на Евростат. През януари 2010 г. половината от предприятията са използвали по-сигурни пароли или хардуерни устройства за сигурност (hardware tokens) за автентичност и интентификация на потребителите.
94% от фирмите в ЕС са имали достъп до интернет през януари 2010 г. Докато едно голямо мнозинство от фирмите (85%) са разполагали със неподвижна широколентова връзка, 27% от всички фирми вече са имали мобилна широколентова връзка за достъп до интернет. От големите предприятия в ЕС 62% са използвали мобилна широколентова връзка спрямо 43% средните и 22% от малките предприятия.
Докато през януари 2010 г. делът на фирмите в ЕС, които са ползвали неподвижна широколентова връзка, е бил висок в повечето страни, този на фирми, които са ползвали мобилни широколентови връзки, варива силно и достига между 6% в Гърция, 8% в Румъния и 9% в България и Естония до 68% във Финландия, 55% в Швеция, 46% в Австрия и 43% в Дания. Повече от 90% от фирмите във Финландия (95%), Австрия и Швеция (по 91%) са ползвали мобилни широколентови връзки.
Най-честите проблеми със сигурността, които са срещали фирми в ЕС през 2009 г., са били неналичност на ИТ-услуги, загуба или промяна на данни въз основа на хардуерни или софтуерни грешки. Най-висок дял са регистрирани в Кипър, Португалия и Финландия (по 26% от фирмите), Дания (23%), Чехия (22%) и Словакия (20%), за България 7%.
Най-висок дял фирми с проблеми с ИТ-сигурността, които са довели до загуба или промяна на данни поради софтуерни щети или неоторизиран достъп, се наблюдават за 2009 г. в Словакия (16%), Португалия (14%), Испания (11%) и Гърция 10%), за България 5%.
Делът на предприятия с най-малко една загуба на ИТ-услуги поради външни атаки е бил най-висок в Словакия (11%) и Холандия (7%), в България е бил 1%.