Новини / Актуално

RSS
  • A+
  • A-
25-01-2011

Европейският съвет е отказал да даде на ЕП докладите за България и Румъния по Шенген

Европейския съвет е отказал да предостави на Европарламента резултатите от последните проверки за готовността на България и Румъния за Шенген. Това съобщиха за БНР евродепутати от комисията по граждански свободи, правосъдие и вътрешни работи, където днес следобед предстои обсъждане за присъединяването на двете страни към Шенгенската зона.

Докладите от последните проверки са неокончателни и конфиденциални. Така от Европейския Съвет обясниха отказа си да ги дадат на евродепутатите, като подчертаха, че на докладчика по темата е била осигурена възможност за достъп.

Докладчикът за влизането на България и Румъния в Шенген - евродепутатът от Португалия Карлос Коельо, коментира за БНР, че наистина са го допуснали да прочете докладите - но без да може да прави копия или дори да си води бележки. Колегите му от Комисията по граждански свободи, правосъдие и вътрешни работи обаче не са имали дори и тази възможност и според Коельо това прави днешното обсъждане по темата много трудно.

"В момента нямаме никаква информация от Съвета. Не мога да разбера какъв е проблемът да ни бъде дадена информацията, която ни е нужна, за да направим своята оценка на ситуацията. Европейския парламент има право да се запознае с документите за готовността - без тях няма как да излезем с позиция", каза Коельо.

Карлос Коельо очаква днес колегите му да решат как да процедират при тези обстоятелства, а също и как и в какви срокове той самия да подготви поредния си доклад по темата.

Според него парламента трябва да даде зелена светлина за влизането на България и Румъния, а скептичните държави - като Франция и Германия, да решат сами как да гласуват на финалната фаза в Съвета.

"Мисля, че е справедливо да позволим на хората от България и Румъния да се присъединят към Шенгенската зона - те очакват това, откакто влязоха в ЕС. Всяка страна-членка може да гласува както иска на финалния етап, но според мен изявленията, които идват от тези страни, не трябва да влияят на парламентарната процедура по одобрение на влизането на България и Румъния в Шенген", подчерта той, цитиран от БНР.

Проект на Европейския институт | Център за модернизиране на политики | Институт за европейски политики |
| Общи условия на портал Европа | Copyrights © 2003-2007 Europe.bg |
Информационната система е реализирана с финансовата подкрепа на ОСИ и ФОО - София
Страницата е съ-финансирана от Европейската Комисия. Информацията, публикувана в тази интернет страница, не представя по никакъв начин мнението или позицията на Европейската комисия.