Новини / Актуално

RSS
  • A+
  • A-
03-05-2011

2011г. остава като пожелателна за влизането ни в Шенген

Комисията по граждански свободи, правосъдие и вътрешни работи в Европейския парламент гласува по доклад, според който България и Румъния са изпълнили критериите и трябва да бъдат приети в Шенген, предаде БНР.

Годината 2011 остава като пожелателен срок за влизането на двете държави в Шенгенското пространство, след като мнозинството евродепутати от Комисията по граждански свободи, правосъдие и вътрешни работи гласуваха против предложението годината да не бъде упоменавана. Не беше прието и друго предложение на трима евродепутати от групата на либералите - влизането ни в Шенген да бъде обвързано с борбата с корупцията.

Комисията подкрепи с голямо мнозинство доклада - така, както беше предложен от португалския евродепутат от Европейската народна партия Карлуш Коелю, със заключението, че България и Румъния са изпълнили техническите критерии и са готови да се присъединят към Шенгенското пространство.

За България има и препоръка да изготви специален план за справяне с евентуален ръст на емигрантския натиск по границите с Гърция и Турция.

Предстои докладът да бъде гласуван на пленарната сесия на Европейския парламент през юни.

Работната група по Шенгенските въпроси към Европейския съвет днес трябва да одобри доклада от последната, допълнителна проверка на сухопътните ни граници, в който се съдържа заключение, че България е изпълнила всички изисквания и е готова да стане част от пространството за свободно движение.

Според дипломати, няма възражения по изпълнението на техническите критерии, заложени в Шенгенското споразумение, и се очаква експертният доклад да бъде приет, коментира БНР.

Евентуалните политически възражения на отделни държави ще бъдат обявени на по-високо ниво - по време на предстоящия през юни Съвет на вътрешните министри.

Проект на Европейския институт | Център за модернизиране на политики | Институт за европейски политики |
| Общи условия на портал Европа | Copyrights © 2003-2007 Europe.bg |
Информационната система е реализирана с финансовата подкрепа на ОСИ и ФОО - София
Страницата е съ-финансирана от Европейската Комисия. Информацията, публикувана в тази интернет страница, не представя по никакъв начин мнението или позицията на Европейската комисия.