Новини / Актуално

RSS
  • A+
  • A-
08-07-2011

Ван Ромпой моли Словакия да помогне на Гърция

Президентът на Европейския съюз Херман ван Ромпой призова Словакия да подкрепи еврото като отпусне помощ за Гърция, съобщава АФП. До сега Братислава, която влезе в еврозоната през 2009г., не иска да отпуска средства за спасяването на Гърция.

„Не става дума само за Гърция, а за предпазването на финансовата стабилност на еврозоната", заяви ван Ромпой след среща с премиера на Словакия Ивета Радичова.

Словакия е единствената страна от еврозоната, която отказа отпускането на спешен заем за Гърция миналата година. Новото дясноцентристко правителство намеква, че може да отхвърли и новия спасителен пакет за Гърция.

„Ние молим останалите членове, които са в по-добра позиция, да предоставят гаранции. Не искаме подаръци, а заеми, които ще бъдат върнати с лихва. Изправени сме пред криза на еврото. Еврото е силна и стабилна валута", коментира още ван Ромпой.

Радичова заяви от своя страна, че е изправена пред „недоволни граждани и се опитва да им обясни, че няма друг избор". Тя обаче коментира и че страната й „трябва да се справя с проблеми, които не е причинила".

Проект на Европейския институт | Център за модернизиране на политики | Институт за европейски политики |
| Общи условия на портал Европа | Copyrights © 2003-2007 Europe.bg |
Информационната система е реализирана с финансовата подкрепа на ОСИ и ФОО - София
Страницата е съ-финансирана от Европейската Комисия. Информацията, публикувана в тази интернет страница, не представя по никакъв начин мнението или позицията на Европейската комисия.