Новини / Актуално

RSS
  • A+
  • A-
28-02-2006

ЕВРОПЕЙСКИЯТ СЪЮЗ ЩЕ ИЗСЛЕДВА БЕБЕТАТА И ТЕХНИЯ КОНТАКТ С ХИМИЧЕСКИ ВЕЩЕСТВА

Нов проект на стойност 15 мил. евро бе стартиран с цел изследването на съприкосновението с химикали в храната и околната среда, както и тяхната връзка с рака у децата и разстройствата на имунната система.

Проектът NewGeneris бе стартиран на 1 февруари 2006 г. като нов съвместен европейски научен проект в рамките на шестата рамкова програма в сферата на науката (FP6). В него участват заедно 25 институции от 16 европейски страни с бюджет от 15 мил. евро за период от 5 години.

Новият научен проект е част от стратегията на ЕС в сферата на околната среда и здравето (SCALE), стартиран през 2003 г. и свързания с нея план за действие, приет през миналата година.

Той ще се вмести в рамките на продължаващите дискусии по предложението REACH за преоценка и евентуална забрана на химически субстанции в ЕС.

NewGeneris по-конкретно ще има за цел да изследва “съприкосновението на майките с канцерогенни и токсични за имунната система химикали” и техния ефект върху малки деца, веднага след раждането.

Изследователите са на мнение, че болестите, които могат да се развият от присъствието на химични субстанции, включват рак, астма, ринит, екзема, дерматит.

За да преценят влиянието на химичните вещества, изследователите ще анализират кръвни и уринови проби от майки и деца от няколко “биобанки” в Норвегия, Дания, Великобритания, Испания, и Гърция. Общо ще бъдат изследвани около 300 000 двойки от майки плюс деца, посочиха координаторите на проекта.

Целта на проекта е “да допринесе за опазването на здравето на децата чрез формулирането на по-добра здравна политика, по-ефективни наредби по отношение на храните, със специален акцент върху децата и по-доброто качество на храните.”

Проект на Европейския институт | Център за модернизиране на политики | Институт за европейски политики |
| Общи условия на портал Европа | Copyrights © 2003-2007 Europe.bg |
Информационната система е реализирана с финансовата подкрепа на ОСИ и ФОО - София
Страницата е съ-финансирана от Европейската Комисия. Информацията, публикувана в тази интернет страница, не представя по никакъв начин мнението или позицията на Европейската комисия.