Новини / Актуално

RSS
  • A+
  • A-
28-05-2006

РУМЪНСКИ ЕВРОНАБЛЮДАТЕЛ: НЯКОИ СТРАНИ МОЖЕ ДА ПОИСКАТ ПРЕДОГОВАРЯНЕ НА ДОГОВОРА ЗА ЧЛЕНСТВО

58% от румънците смятат, че страната им ще стане член на ЕС догодина.

По-голяма част от румънците са убедени, че страната им ще се присъедини към ЕС на 1 януари 2007 г., показват публикуваните днес резултати от социологическо проучване на Центъра за урбанистични и регионални изследвания в Букурещ, извършено в периода 12-18 май.

Според публикуваните на страницата на центъра в интернет данни, цитирани от ФОКУС, 58 % от запитаните смятат, че Румъния ще стане член на съюза на предвидената дата – 1 януари 2007 г., 30 на сто мислят, че това няма да се случи, а 12 % не могат да преценят.

Според повечето анкетирани (60 %) евентуалното отлагане на членството на страната им в ЕС ще има по-скоро негативни ефекти, 23 % застъпват противоположното мнение и смятат, че отлагането ще има по-скоро положителни последици, 17 % са колебаещите се.

Междувременно румънският наблюдател в Европейския парламент Адриан Северин заяви – цитиран от ДНЕВНИК и БТА – че “в определени кръгове е взето ясно решение датата на членството на Румъния в ЕС да бъде 1 януари 2008 година”. По неговите думи, ЕП ще излезе с резолюция подкрепяща позицията на Комисията в доклада от 16 май. “Имам чувството, че някъде са се водили разговори, които са подтикнали Европарламента към идеята да бъде по-предпазлив в подкрепата за Румъния и да възприеме резервираната тактика на комисията”, посочва Северин. Според него страните, които все още не са ратифицирали Договорът за присъединяване на България и Румъния, нямат никаква причина да го направят преди есента, а ако се окаже, че северната ни съседка не изпълнява договореностите си с ЕС, то тези страни може и да поискат предоговаряне на договора – допълва в информацията си ДНЕВНИК.

Портал ЕВРОПА припомня, че прес-службата на МВнР съобщи, че външният министър Калфин проведе редица двустранни разговори на неформалната среща във Виена на европейските първи дипломати, във връзка с последния Мониторингов доклад на Европейската комисия за напредъка на България и с очакванията за свързаните с доклада заключения на предстоящия Европейски съвет.

Проект на Европейския институт | Център за модернизиране на политики | Институт за европейски политики |
| Общи условия на портал Европа | Copyrights © 2003-2007 Europe.bg |
Информационната система е реализирана с финансовата подкрепа на ОСИ и ФОО - София
Страницата е съ-финансирана от Европейската Комисия. Информацията, публикувана в тази интернет страница, не представя по никакъв начин мнението или позицията на Европейската комисия.