Новини / Актуално

RSS
  • A+
  • A-
08-08-2006

НОВА ПРОМЯНА НА ПЛАНОВИТЕ РАЙОНИ

Днес съветът на управляващата коалиция трябва да разгледа предложенията за преструктуриране на шестте района за планиране, съобщава "Дневник".

Причината за промяната е писмо на европейската статистическа агенция Евростат, в което се посочва, че два от районите - Северозападен и югоизточен - не отговарят на критериите да имат население от 800 хиляди души. Освен това в края на юни Европейската Комисия изрази недоволство от сегашното разделяне на страната на шест района.

Междуведомствената комисия под ръководството на зам. Министъра на регионалното развитие Искра Михайлова е разработила три варианта за промяна- с три, четири и шест района.

Промените трябва да бъдат приети от парламента преди септемврийския доклад на ЕК за да се отчете напредък по "жълтата зона" за административния капацитет, смятат депутати.

Промяната няма пряко отношение към усвояването на средствата от структурните фондове, тъй като районите се използват за статистически цели, а не са административни единици, смятат част от народните представители.

Един от проблемите пред управляващата коалиция ще бъде начинът на определяне на районните центрове. "Дневник" припомня споровете от преди две години между ДПС и НДСВ, за това къде да бъде центъра на Югозападния район. Областите на Олимпи Кътев и Росен Владимиров стигнаха до съда за да бъде  решен спора.

За сега най-много привърженици има идеята за създаване на четири района като сегашните Северозападен и Северен централен райони трябва да се обединят с работно име Дунавски район, а Североизточният и Югоизточният райони ще бъдат преобразувани в морски район. Проблем при такова преобразуване ще бъде изборът на районни центрове между големите градове в тези райони.

Другата разглеждана възможност е запазването на шестте района с минимални промени за да отговарят на изискванията.

Очаква се промяната в районите да бъде тест за бъдещата административна реформа, която трябва да започне след приемането ни в ЕС. Процесът на обединяването на общините и уедряването на областите трябва да помогне на устойчивото развитие, като се очаква кооперацията по структурните проекти да доведе до естествен процес на сливането на общините.
 
Според Евгени Чачев ще се забави поне с шест месеца съставянето на програмите за новите райони поради актуализацията на плановете. Костадин Паскалев смята, че това може да се избегне чрез компилиране на сегашните програми.

Портал ЕВРОПА припомня, че в майският си доклад ЕК ни критикува за реформата в държавната администрация и изграждането на административния капацитет. В края на миналият месец Европейската Комисия върна за пренаписване националната стратегическа референтна рамка поради липсата на приоритети.

В краят на юни заместник-министърът на регионалното развитие и благоустройството Димчо Михалевски съобщи, че може би няма да се налага цялостно прерайониране или само ще бъдат променени границите на двата района, които не отговарят на изискванията на Евростат.

Михалевски съобщи също така, че ще бъде изготвен своеобразен кредитен рейтинг на общините от МРРБ и МФ, от което ще зависят шансовете на общинските администрации предпроектните им разходи за кандидатстване за фондове на ЕС да бъдат покривани от държавата.

 

Проект на Европейския институт | Център за модернизиране на политики | Институт за европейски политики |
| Общи условия на портал Европа | Copyrights © 2003-2007 Europe.bg |
Информационната система е реализирана с финансовата подкрепа на ОСИ и ФОО - София
Страницата е съ-финансирана от Европейската Комисия. Информацията, публикувана в тази интернет страница, не представя по никакъв начин мнението или позицията на Европейската комисия.