Новини / Актуално

RSS
  • A+
  • A-
21-08-2006

БИЗНЕСЪТ ПРЕДСТАВИ НА ЕКСПЕРТИТЕ ОТ ЕК ОСНОВНИТЕ КОРУПЦИОННИ ПРАКТИКИ

Според българският бизнес основните корупционни практики се дължат на зависимостта от държавната и местната администрация, както и от съдебната власт, съобщава News.bg.

Това становище е застъпил председателят на Българската стопанска камара Божидар Данев в презентацията си пред европейските експерти, провеждащи проверката по глава "Правосъдие и вътрешен ред".

Експертите от ЕК проведоха закрита среща с Обществения съвет за борба срещу корупцията към МВР.

В представеното след срещата становище на БСК за намаляването на възможностите за корупция се подчертава, че отдавна се предлагат методи и исистеми за публичност на информацията и контрол върху взимащите решения.

От камарата показват като лош пример обществените поръчки за доставка на електронно оборудване, които най-често се правят за да бъдат спечелени от определен кандидат.
От Камарата предлагат редица иницитиви за намаляването на възможностите за корупция като премахването на някои регулативни режими и по-голяма публичност на Административния регистър.

Друга тревожен факт според БСК е свързан с липсата на напредък по отношение на прехвърлянето на някои административни функции от държавата на сдружения на гражданското общество или бизнеса.

Такова прехвърляне, според камарата би намалило институционалната корупция, изкривяваща правилата на вземане на решение в дадена система.

Портал ЕВРОПА припомня, че едновременно с проверката по глава "Правосъдие" от страна на ЕК, прокуратурата повдигна обвинения срещу директорът на пожарната ген. Кирил Войнов, както и на ръководителя на столичния КАТ Илия Илиев и на шефа на "Топлофикация София" Валентин Димитров.

Министърът по европейските въпроси Меглена Кунева обяви, че няма нищо тревожно в проверката на ЕС, тъй като на България отдавна се гледа като на страна-член и това е по-скоро израз на сътрудничество.

Проект на Европейския институт | Център за модернизиране на политики | Институт за европейски политики |
| Общи условия на портал Европа | Copyrights © 2003-2007 Europe.bg |
Информационната система е реализирана с финансовата подкрепа на ОСИ и ФОО - София
Страницата е съ-финансирана от Европейската Комисия. Информацията, публикувана в тази интернет страница, не представя по никакъв начин мнението или позицията на Европейската комисия.