Новини / Актуално

RSS
  • A+
  • A-
25-08-2006

УНГАРИЯ ЩЕ РЕШИ ЗА БЪЛГАРСКИТЕ И РУМЪНСКИТЕ РАБОТНИЦИ В КРАЯ НА ГОДИНАТА

В края на ноември или през декември унгарското правителство ще вземе решенио относно евентуалното затваряне на трудовия пазар за българи и румънци, заяви унгарският премиер Ференц Дюрчани, цитиран от "Фокус".

Дюрчани е на еднодневно посещение в България по покана на Сергей Станишев.

По време на пресконференцията след срещата на двамата премиери Дюрчани заяви, че единственото сигурно нещо е, че Унгария ще следва еднаква политика спрямо България и Румъния.

Дюрчани посочи, че унгарското общество е "по-чувствително" по отношение на нелегалните румънски работници в страната.

Унгарският премиер посочи, че повечето от нелегалните работници в Унгария били румънци. Също така по отношение на Румъния унгарското правителство трябвало да се съобрази и с едномилионното унгарско малцинство в Румъния.

Сергей Станишев заяви, че българската работна сила не представлява опасност за унгарския трудов пазар. Премиерът отбеляза, че анализите след последното разширение на Европейския съюз с десет нови страни са показали, че не е настъпила катастрофа на трудовия пазар. Той посочи още, че опитът показвал, че тези, които искат да работят в друга страна, намират начин да направят това легално или нелегално.

Портал Европа припомня, че днес унгарските и румънските вестници обявиха, Будапеща също като Великобритания обмисля въвеждането на ограничения за българските и румънските работници след приемането на двеге страни в ЕС.

 

Проект на Европейския институт | Център за модернизиране на политики | Институт за европейски политики |
| Общи условия на портал Европа | Copyrights © 2003-2007 Europe.bg |
Информационната система е реализирана с финансовата подкрепа на ОСИ и ФОО - София
Страницата е съ-финансирана от Европейската Комисия. Информацията, публикувана в тази интернет страница, не представя по никакъв начин мнението или позицията на Европейската комисия.