Новини / Актуално

RSS
  • A+
  • A-
29-08-2006

МЕРКЕЛ СМЯТА, ЧЕ ЕВРОПЕЙСКАТА КОНСТИТУЦИЯ ТРЯБВА ДА СЕ ПОЗОВАВА НА ХРИСТИЯНСТВОТО

След срещата си с папа Бенедикт XVI вчера, германският канцлер Ангела Меркел изказа предположението, че Европа се нуждае от Конституция, която се позовава на Християнството и Бог, съобщава EUobserver.

Меркел, която е дъщеря на протестантски пастор, посети папата в лятната му резиденция в Кастел Гандолфо за да обсъдят редица въпроси на европейската и световната политика преди посещението на папата в родната му Германия през есента.

"Говорихме за свободата на вероизповеданието", съобщи Меркел след 45-минутната среща. "Подчертах мнението си, че се нуждаем от европейска идентичност под формата на Конституция и смятам, че тя трябва да бъде свързана с Християнството и Бог, тъй като Християнството е оформило Европа", добави тя.

Лидерът на християн-демократите, Ангела Меркел и по-рано е говорила в подкрепа на връщането на дебата за религията в Конституцията, докато ЕС обмисля как да се справи с кризата, след като френските и холандските гласоподаватели отхвърлиха Договора през миналата година.

Германия получи задача от страните-членки на ЕС да измисли някакво решение на конституционната криза по време на президентството си през първата половина на 2007 г.

Освен Меркел и други видни дейци на Европейската народна партия посочиха, че евентуално пренаписаната Конституция трябва да съдържа ясни връзки с християнското наследство на Европа.
 
По време на предишните преговори за съдържанието на Конституцията Испания, Италия и Полша бяха сред най-силните поддръжници на позоваването на Бог в Конституцията.

Противниците на позоваването на религията посочват, че това може да се окаже проблемно от гледна точка на потенцилното членство на Турция, както и поради факта, че в много страни като Франция съществува строго разделение между държава и църква.
 
В момента в преамбюла се споменава само най-общо за религиозното наследство на Европа.

 

Проект на Европейския институт | Център за модернизиране на политики | Институт за европейски политики |
| Общи условия на портал Европа | Copyrights © 2003-2007 Europe.bg |
Информационната система е реализирана с финансовата подкрепа на ОСИ и ФОО - София
Страницата е съ-финансирана от Европейската Комисия. Информацията, публикувана в тази интернет страница, не представя по никакъв начин мнението или позицията на Европейската комисия.