Новини / Актуално

RSS
  • A+
  • A-
18-09-2006

ИЗВИНЕНИЕТО НА ПАПАТА НЕ УСПОКОИ МЮСЮЛМАНИТЕ

Папа Бенедикт XVI заяви, че съжалява за реакцията на мюсюлманите към речта му пред германски университет през миналата седмица, в която предположи, че има връзка между Исляма и насилието, съобщава Euobserver.

В седмичната си „Ангелска молитва", отправена вчера, папата заяви: „Дълбоко съжалявам за реакциите в някои страни към няколко абзаца от моята реч пред Университета в Регенсбург, които бяха сметнати за обиждащи чувствата на мюсюлманите".

"Те в действителност бяха цитати от средновековен текст, които по никакъв начин не отразяват личните ми виждания", обясни папата, имайки предвид цитата в речта му от византийският император от XIVв. Михаил ІІ Палеолог, според когото учението на пророка Мохамед е донесло „зли и нехуманни" идеи, като „заповедта му вярата да бъде разпространявана чрез силата на меча".

След разгорещените дебати и протестни митинги в някои мюсюлмански страни, които призоваваха за извинение от страна на главата на Католическата църква, папата заяви вчера, че истинското му намерение е било да отправи „покана за честен и открит диалог със взаимно уважение".

Някои религиозни групи, като Съвета на мюсюлманите в Германия и най-висшата религиозна личност в Турция Али Бардакоглу, приветстваха изявлението на папата.

Макар че турското правителство потвърди визитата на папата през ноември, държавният министър Мехмет Айдън заяви, че изглежда понтифика съжалява за гневната реакция, а не за изявлението си.

„Трябва да кажете или „съжалявам" по правилния начин, или да не го казвате въобще - за какво съжалявате- че сте казали тези неща или за последствията", запита Айдън.

Мюсюлмански лидери в страни като Египет, Палестинската автономия, Иран и Индонезия, отидоха още по-далеч в отхвърлянето си на заявлението, което бе съпроводено с атаки върху католически църкви в някои страни.

Някои коментатори сравняват сегашното недоволство в ислямския свят с протестите и насилието през февруари по повод публикуваните в датски вестник карикатури на пророка Мохамед.

Тогава ЕС се раздели по въпроса дали трябва да бъде поднесено извинение за оскърбяването на мюсюлманските страни чрез публикуването на карикатурите и в други европейски медии. Противниците на поднасянето на извинение приведоха аргумента, че свободата на изразяване е една от колоните, на която лежи западната цивилизация.

Портал ЕВРОПА припомня, че Турция в момента е в процес на преговори за присъединяване към ЕС, като освен това Европа е основен донор на помощ за Палестинската автономия, а силите на съюза съставят по-голямата част от мироопазващата мисия на ООН в Ливан.

Проект на Европейския институт | Център за модернизиране на политики | Институт за европейски политики |
| Общи условия на портал Европа | Copyrights © 2003-2007 Europe.bg |
Информационната система е реализирана с финансовата подкрепа на ОСИ и ФОО - София
Страницата е съ-финансирана от Европейската Комисия. Информацията, публикувана в тази интернет страница, не представя по никакъв начин мнението или позицията на Европейската комисия.