Новини / Актуално

RSS
  • A+
  • A-
03-10-2006

Председателят на Европейския парламент Жозеп Борел поиска вчера от българския евронаблюдател Димитър Стоянов да оттегли публично "обидните си и провокативни забележки", отправени по адрес на унгарска депутатка от ромски произход, съобщава News.bg.

В писмо до Стоянов председателят на ЕП подчертава, че извиненията, които българският евронаблюдател е представил, не могат да удовлетворят онези, които са били обидени, тъй като българският евронаблюдател повтаря презрителните си забележки за "ромските традиции".

Жозеп Борел призовава българския евронаблюдател да възприеме почтително поведение към вътрешните правила на ЕП.

"Ксенофобията и обидите по адрес на жените нямат място в нашата институция и противоречат на европейските ценности", подчертава той.

Борел не отправя искане за отстраняването на Стоянов от Европейския Парламент. Искане за подобна санкция бе отправено от председателя на групата на ЕНП Ханс-Герт Пьотеринг. Представители на Зелената партия и социалистите в ЕП също поискаха налагане на наказание на Стоянов заради изказването му по адрес на депутата от ромски произход Ливия Ярока.

Вчера по въпроса за Димитър Стоянов заседава парламентарната комисия по етика.

След повече от 2 часа разисквания, комисията прие решение по случая Стоянов, в което оценява като неприемлива и в разрез с европейските ценности постъпката му от 28 септември като български наблюдател.

Освен това комисията реши да предложи на НС да преразгледа своето решение за избор на евронаблюдатели. Бе взето решение да се предложи на Народното събрание поименен избор на българските евронаблюдатели.

Очаква се двете решения да бъдат разгледани в сряда в пленарна зала.

В становището се посочва и че НС не разполага с правомощието да прекратява предсрочно мандата на избран евронаблюдател, тъй като основанията за прекратяването на мандата са изброени изчерпателно в акт на Европейския парламент - член 2.1 "мандат" от наръчника за евронаблюдателите.

Димитър Стоянов присъства на заседанието, придружен от адвоката Марин Марковски. Те оспориха точността на превода на писмото на Стоянов, предмет на конфликта и поискаха да бъдат събрани допълнителни доказателства и съответни преводи по случая преди комисията да се произнесе, което беше отхвърлено.

Проект на Европейския институт | Център за модернизиране на политики | Институт за европейски политики |
| Общи условия на портал Европа | Copyrights © 2003-2007 Europe.bg |
Информационната система е реализирана с финансовата подкрепа на ОСИ и ФОО - София
Страницата е съ-финансирана от Европейската Комисия. Информацията, публикувана в тази интернет страница, не представя по никакъв начин мнението или позицията на Европейската комисия.