Новини / Актуално

RSS
  • A+
  • A-
08-11-2006

БЪЛГАРИ И РУМЪНЦИ ЩЕ МОГАТ ДА РАБОТЯТ ВЪВ ФРАНЦИЯ САМО В СЕДЕМ ОБЛАСТИ НА ТРУДОВИЯ ПАЗАР

Българските и румънските граждани ще имат право да работят във Франция след приемането на двете страни в Европейския съюз само в седем области на трудовия пазар. Това съобщи говорителят на министерството по европейските въпроси на Франция Жан Батист Матеи, цитиран от News.bg.

Матеи поясни, че право да работят в страната ще имат хората в секторите на строителството и обществените дейности, хотелиерството, ресторантьорството, хранително-вкусовата промишленост, земеделието механиката и металургията, преработвателната промишленост, търговията и чистотата.

Говорителят на министерството уточни, че всички останали области на трудовия пазар във Франция засега остават затворени за български граждани.

Портал ЕВРОПА припомня, че Белгия също обяви подобни ограничения за българските и румънските работници през първите години от членството на двете страни в ЕС.

Очаква се през първите две години за гражданите на двете нови страни-членки да бъдат достъпни само работни места в "критични области", където има остър недостиг на работна ръка. Френскоезичният регион Валония вече е подготвил списък с около 50 професии, като инженерство и биология, за които ще могат да кандидатстват българи и румънци. За да се трудят в тези области, те ще трябва да получат най-напред разрешение за работа, но без предварително проучване. Окончателното решение за това, какви точно ще бъдат правилата за работа в Белгия ще бъде взето от правителството на страната по-късно.

Великобритания също обяви, че ще допуска нискоквалифицирани работници в земеделието и хранителната промишленост на квотен принцип.

Проект на Европейския институт | Център за модернизиране на политики | Институт за европейски политики |
| Общи условия на портал Европа | Copyrights © 2003-2007 Europe.bg |
Информационната система е реализирана с финансовата подкрепа на ОСИ и ФОО - София
Страницата е съ-финансирана от Европейската Комисия. Информацията, публикувана в тази интернет страница, не представя по никакъв начин мнението или позицията на Европейската комисия.