Новини / Актуално

RSS
  • A+
  • A-
14-02-2007

ПАРЛАМЕНТЪТ ПРОДЪЛЖАВА ОБСЪЖДАНЕТО НА ЗАКОНА ЗА ИЗБОР НА ЕВРОДЕПУТАТИ

Очаква се Народното събрание да поднови дебатите по спорния текст в Закона за избор на евродепутати за това кои български граждани да имат право да гласуват на вота за Европейски парламент, съобщава "Дарик".

Миналата седмица мнозинството не успя да събере 121 гласа, за да бъде одобрена разпоредбата в закона, която ще позволи на всички българи зад граница, в това число и на изселниците в Турция с двойно гражданство, да участват в изборите за евродепутати.

На заседанието си във вторник Коалиция за България потвърди позицията си, че не трябва да бъде въведен т.нар. „принцип на отседналост", който изисква да си живял през последните няколко месеца в България, за да имаш право да гласуваш за евродепутати. Да не се въвежда ограничение беше позицията на мнозинството както в правната комисия, така и в Съвета на управляващата коалиция.

За разлика от колегите си в левицата, депутатите на НДСВ взеха решение снощи да гласуват по съвест. Според членове на царската партия недоволството в структурите на НДСВ по места е било една от причините партията да даде заден ход за постигнатата позиция в тройната коалиция до изборите през май да бъдат допуснати и българските изселници в Турция.

Преди седмица управляващото мнозинство не успя да събере в зала нужната подкрепа всички български граждани да участват в евровота, независимо къде живеят. След напускането на опозицията в залата останаха само 116 депутати, като няколко депутати от НДСВ не влязоха при проверката на кворума, а други гласуваха срещу участието на изселниците в Турция в евроизборите.

Проект на Европейския институт | Център за модернизиране на политики | Институт за европейски политики |
| Общи условия на портал Европа | Copyrights © 2003-2007 Europe.bg |
Информационната система е реализирана с финансовата подкрепа на ОСИ и ФОО - София
Страницата е съ-финансирана от Европейската Комисия. Информацията, публикувана в тази интернет страница, не представя по никакъв начин мнението или позицията на Европейската комисия.