Новини / Актуално

RSS
  • A+
  • A-
28-03-2007

ЕС ИСКА ОТ МАКЕДОНИЯ РАБОТЕЩ ПАРЛАМЕНТ

Политическата стабилност на институциите и продължаването на борбата с организираната престъпност и корупцията са ключовите елементи за евентуалното членство на Македония в ЕС - това е посланието на директора на Генералната дирекция „Разширяване" на ЕС Майкъл Лий, който е на посещение в Македония, съобщава македонският „Утрински вестник", цитиран от Netinfo.

"Потвърдих, че ЕС е за продължаване на процеса на разширяване и че бъдещето на всички страни от Западните Балкани е в ЕС", каза Лий. Той подчерта, че до края на годината това трябва да потвърди и Европейската комисия.

На срещата си с депутатите от комисиите по европейските въпроси и по външна политика по отношение на приоритетите Лий посочи, че продължават да са ключови политическите критерии, че диалогът с партията на Али Ахмети Демократичен съюз за интеграция е добра новина, но той трябва да продължи, а парламентът да работи с пълния си капацитет.

Лий поиска напредък във фискалната децентрализация, в реформите в администрацията (всъщност, посланието е да бъде спряна партизацията), както и съдебните реформи, които ще осигурят система за борба с корупцията и независимост на съдебните институции, посочва Netinfo.

„Всяко допълнително забавяне в процеса на евроинтеграцията ще означава огромни щети за Македония. Сега е време да се забравят политическите интереси и правителството да се върне към реформите, които според Европейската комисия са забавени", каза председателят на Социалдемократическия съюз на Македония Радмила Шекеринска след срещата си с Майкъл Лий.

Проект на Европейския институт | Център за модернизиране на политики | Институт за европейски политики |
| Общи условия на портал Европа | Copyrights © 2003-2007 Europe.bg |
Информационната система е реализирана с финансовата подкрепа на ОСИ и ФОО - София
Страницата е съ-финансирана от Европейската Комисия. Информацията, публикувана в тази интернет страница, не представя по никакъв начин мнението или позицията на Европейската комисия.