Новини / Актуално

RSS
  • A+
  • A-
29-03-2007

ЕП ПОДКРЕПИ ПЛАНА НА АХТИСААРИ

Европейският парламент подкрепи плана на Марти Ахтисаари за разрешаване на проблема със статута на Косово, съобщава Netinfo.

Според депутатите суверенитет под наблюдението на международната общественост е най-добрата възможност. Депутатите потвърдиха европейските перспективи за Сърбия и Косово и поискаха централна роля за ЕС в преговорите за разрешаване на проблема със статута.

Докладът по собствена инициатива на Йост Лагендайк (Зелени/Европейски свободен алианс, Холандия), приет с 490 гласа "за", 80 "против" и 87 "въздържали се" предлага окончателното решение да включи следните аспекти:
- достъп до международни финансови организации
-ясно определяне на ролята и мандата на международното присъствие
-ясни разпоредби относно децентрализирането, които да предоставят съществена автономия в ключови сектори
-съхраняване на мултиетническия характер на Косово
-установяването на мултиетнически косовски сили за безопасност, с леко оборудване и ограничени обхват, капацитет и функции, под прекия контрол на силите под командване на НАТО (KFOR)
- международни гаранции за териториален интегритет на всички съседни държави

Относно опасенията, изразени най-вече от Русия, че даването на някаква форма на независимост на Косово ще засили сепаратисткото напрежение в света, докладът подчертава, че решението за Косово няма да е прецедент в международното право, тъй като Косово е под управлението на ООН от 1999 г. насам и ситуацията по никакъв начин не е съпоставима с положението в други конфликтни региони.

Депутатите смятат, че в дългосрочен план решението за бъдещия статут на Косово е свързано с бъдещото присъединяване на Косово и Сърбия към ЕС, заедно с техните съседи, тъй като бъдещето на Западните Балкани е в ЕС. Докладът подчертава, че държавите-членки трябва да имат единна позиция по въпроса за статута на Косово и призовава Съвета на министрите да приеме обща позиция, koято държавите-членки да поддържат в международни форуми и най-вече в Съвета на сигурността на ООН. Депутатите поискаха и улесняване на визовия режим в Косово, за да се увеличат възможностите за пътуване в ЕС.

Проект на Европейския институт | Център за модернизиране на политики | Институт за европейски политики |
| Общи условия на портал Европа | Copyrights © 2003-2007 Europe.bg |
Информационната система е реализирана с финансовата подкрепа на ОСИ и ФОО - София
Страницата е съ-финансирана от Европейската Комисия. Информацията, публикувана в тази интернет страница, не представя по никакъв начин мнението или позицията на Европейската комисия.