Новини / Актуално

RSS
  • A+
  • A-
11-05-2007

ЧЕХИЯ ПРЕДЛАГА В ЕВРОПЕЙСКАТА КОНСТИТУЦИЯ ДА ИМА ВЪЗМОЖНОСТ ЗА ОТКАЗ ОТ ПРИЛАГАНЕТО НА ЗАДЪЛЖИТЕЛНИ РЕШЕНИЯ

Чехия иска в текста на европейската конституция да бъде въведена клауза, която да позволява на група страни да се измъкнат от прилагането на една или друга задължителна директива на ЕС, съобщи EUObserver, цитиран от "Дневник".

Предложението на Прага е да се позволи на малки страни, които не са доволни от дадена идея на ЕС, която въпреки това е приета заради тежестта при гласуването на големите страни членки, да се откажат от нейното изпълнение. Така според Чехия, която е един от най-върлите противници на конституцията, ще се балансира тежестта на гласовете за малките и големите страни в съвета. Опцията "измъкване" може да бъде използвана за противоречиви области като социални схеми, екологични въпроси или такива, свързани със защитата на потребителите, посочи чешкият представител.

В момента в ЕС донякъде съществува подобна възможност - например Дания и Великобритания са си запазили правото да не въвеждат еврото. Подобни изключения обаче се договарят много трудно и не са общоприета практика, посочва "Дневник".

Захрадил ще предложи официално идеята си на срещата на "шерпите" другия вторник. Очаква се тя да бъде приета на нож от германското председателство, което не иска изобщо да бъде променяно ядрото на ратифицирания от вече 18 страни документ. Идеята не беше одобрена дори и от другия евроскептик Полша, чийто представител Марек Цихоцки, цитиран от EUObserver, коментира, че трябва по-смислено решение за противовес на големите страни членки, а не индивидуално измъкване.

 

Проект на Европейския институт | Център за модернизиране на политики | Институт за европейски политики |
| Общи условия на портал Европа | Copyrights © 2003-2007 Europe.bg |
Информационната система е реализирана с финансовата подкрепа на ОСИ и ФОО - София
Страницата е съ-финансирана от Европейската Комисия. Информацията, публикувана в тази интернет страница, не представя по никакъв начин мнението или позицията на Европейската комисия.