Новини / Актуално

RSS
  • A+
  • A-
17-05-2007

ПУТИН НЯМА ДА ОТСТЪПИ ПРЕД ИСКАНИЯТА НА БРЮКСЕЛ, КОМЕНТИРА РУСКИ ПОЛИТОЛОГ ПРЕД ПОРТАЛ ЕВРОПА

Няма голяма вероятност Кремъл да направи отстъпки в позицията си по ключови настоявания на Брюксел на срещата на върха в Самара утре.

Това прогнозира в интервю за Портал ЕВРОПА руският политолог Владимир Гелман. Проф. Гелман от Европейския университет в Санкт Петербург поясни, че евентуалното неподписване или забавяне на подписването на ново споразумение с ЕС в никакъв случай не е грижа номер едно за Путин. „Казано по друг начин, отношенията с ЕС са най-малкото нещо, което го тревожи днес" - каза още Гелман.

Двудневната среща на върха Русия - ЕС се открива край Самара. Утре канцлерът на Германия Ангела Меркел ще разговаря с руския президент Владимир Путин.

По думите на проф. Гелман, хората около руския президент - и вероятно самият Путин - възприемат евентуални отстъпки пред Европа по ключови за Русия въпроси като знак за слабост на Москва.

„Руските лидери възприемат външната политика като бизнес. По-точно техните бизнес-интереси доминират върху външната политика, която провеждат" - казва още известният политолог.

ВИЖТЕ КАК ТОЙ СРАВНЯВА РУСКАТА ПОЛИТИКА С МАНТАЛИТЕТА НА СВЕТОВНИТЕ ФУТБОЛНИ КЛУБОВЕ, ПАЗАРУВАЩИ ИГРАЧИ-ЗВЕЗДИ, в рубриката „Интервюта" на Портал ЕВРОПА.

Срещите на върха ЕС - Русия се провеждат два пъти годишно, като на тях страните договарят серия от споразумения, които варират от енергийните доставки до защитата на човешките права. Путин и Меркел ще обсъдят най-деликатните теми, заплашващи срещата с провал, коментира Дойче веле. Въпреки че Русия се превръща във все по-труден и непредсказуем партньор за преговори, ЕС ще бъде принуден да се постарае да запази добри отношения с Кремъл поне в близко бъдеще, според Ройтерс, цитирана от news.bg.

Портал ЕВРОПА припомня, че се води разгорещен дебат за това, каква позиция следва да заеме Брюксел спрямо Русия. Според "Файненшъл таймс" на последната среща на посланиците на 27-те, Полша, Литва и Естония категорично са се противопоставили на вероятността да бъдат продължени преговорите за подписване на ново споразумение за сътрудничество с Русия. В края на миналата година Полша наложи вето върху подписването на ново споразумение. Латвия също заплаши, че може да възприеме позицията на Варшава заради руската забрана на внос на полско месо и прекратяванетона руските петролни доставки за Литва преди почти година. Естония също е твърда заради скандала с демонтирания съветски паметник в Талин.

Проект на Европейския институт | Център за модернизиране на политики | Институт за европейски политики |
| Общи условия на портал Европа | Copyrights © 2003-2007 Europe.bg |
Информационната система е реализирана с финансовата подкрепа на ОСИ и ФОО - София
Страницата е съ-финансирана от Европейската Комисия. Информацията, публикувана в тази интернет страница, не представя по никакъв начин мнението или позицията на Европейската комисия.