Новини / Анализи

  • A+
  • A-
21-07-2009

Европейският институт организира пресконференция „Експертен прочит на поредния доклад на Европейската комисия относно напредъка на България по Механизма за сътрудничество и проверка в областта на съдебната реформа, борбата с корупцията и организираната престъпност”.

Пресконференцията ще се проведе в четвъртък – 23 юли 2009 г. от 10.00 часа в Пресклуба на БТА в София – бул. „Цариградско шосе” 49. Тя се организира съвместно с Европейския информационен център "Европа Директно" - София.

Какво означават конкретните препоръки на Брюксел и какви стъпки следва да предприемат българските институции?

Отговори на този въпрос ще търсят експертите от Европейския институт Юлиана Николова, Любов Панайотова и Надя Димитрова, говорителят на Съюза на съдиите в България Нели Куцкова, Калин Калпакчиев – наказателен съдия в Софийския апелативен съд, преподавател на настоящия випуск от младши съдии в Националния институт на правосъдието и други.

Припомняме, че официалното представяне на доклада на Европейската комисия е насрочено за сряда – 22 юли 2009 г., от 14.00 часа българско време.

Докладът

 


Какво представляват докладите?

Става дума за Годишния доклад на Европейската комисия за изпълнението на Механизма за сътрудничество и оценка в областите правосъдие и вътрешни работи.

При присъединяването си към ЕС през 2007 г. България все още бе изправена пред сериозни предизвикателства, свързани с функционирането на съдебната система и борбата с корупцията и организираната престъпност. Комисията и останалите държави-членки определиха тези предизвикателства като преодолими, а българските власти поеха ангажимента да поправят пропуските в тези области, за да може България да поеме изцяло правата и задълженията, произтичащи от членството в ЕС. Българските власти и останалите държави-членки признаха, че са необходими задълбочена съдебна реформа и съгласувани усилия в борбата срещу корупцията и организираната престъпност, за да могат българите да упражняват правата си като граждани на ЕС и да се възползват от всички възможности, включително финансово подпомагане, които ще им предостави членството в ЕС. В по-широк контекст те признаха, че принципите, заемащи централно място в ЕС – спазване на върховенството на закона, взаимно признаване и сътрудничество въз основа на взаимно доверие – могат да бъдат приложени на практика единствено ако бъдат премахнати причините за тези проблеми.

В този контекст Комисията и останалите държави-членки отбелязаха нуждата от тясно сътрудничество с България след присъединяването, за да се гарантира, че се осъществяват реформите, необходими за укрепването на съдебната система и за борбата с корупцията и организираната престъпност. Комисията създаде Механизъм за сътрудничество и проверка , за да помогне на страната да преодолее определени недостатъци в областта на съдебната реформа, борбата с корупцията и организираната престъпност, както и за да се следи напредъкът в тези области под формата на периодични доклади.

Вижте ТУК доклада от юли 2008 година!

Проект на Европейския институт | Център за модернизиране на политики | Институт за европейски политики |
| Общи условия на портал Европа | Copyrights © 2003-2007 Europe.bg |
Информационната система е реализирана с финансовата подкрепа на ОСИ и ФОО - София
Страницата е съ-финансирана от Европейската Комисия. Информацията, публикувана в тази интернет страница, не представя по никакъв начин мнението или позицията на Европейската комисия.