Новини / Анализи

RSS
  • A+
  • A-
28-03-2008

МИНИСТЪР ГРЪНЧАРОВА ДЪРЖИ НА ДУМАТА СИ: ОТГОВОРИ НА ЧИТАТЕЛСКИТЕ ВЪПРОСИ, ЗА КОИТО НЕ СТИГНА ВРЕМЕТО В ONLINE-ДИСКУСИЯТА

Портал ЕВРОПА ви предлага отговорите, които министърът по европейските въпроси Гергана Грънчарова изпрати до редакцията след приключване на провелата се на 27.03.2008 г. online-дискусия с наши читатели.

Поради големия читателски интерес, времето не стигна за всички въпроси и министър Грънчарова пое ангажимент да отговори допълнително.

Портал ЕВРОПА ви представя отговорите.

НЯКОЛКО ВЪПРОСА НА ЕДНА ТЕМА: Какво ще прави Жозе Барозо в София, нещо може ли в аванс да се каже?

Прекият работен диалог с председателя на ЕК винаги е полезен.

НЯКОЛКО ВЪПРОСА НА ЕДНА ТЕМА: Феим Чаушев – правилно ли беше, че си е подал оставката?

Какво значи “правилно”? Подаването на оставка е преценка на конкретния човек.

(kpacu): Госпожо Грънчарова, бих искала да Ви задам един въпрос относно връзката между консултантски фирми (предлагащи услуги - управление на проекти) и представители на оценяващите комисии.Как според Вас трябва да се избегне възможността за преразпределение на средства между предварително свързани лица?

Оперативните програми се управляват от конкретни институции, специализираните им интернет-сайтове съдържат цялата необходима информация, включително и механизми за прозрачност и избягване на конфликт на интереси. Ако имате притеснение по конкретен случай, контролиращите органи по съответните програми са задължени да разгледат Вашия сигнал.

Мотото на Европа е "Различията ни събират". Относно местните породи като Дребно искърско говедо, черноглава плевенска овца и т.н.има ли постоянен фонд който да отпуска средства за тяхното отглеждане, въпреки някои санкции наложени от страна та ЕС.

Не съм специалист, моля да се обърнете към Министерството на земеделието.

Все пак какъв процент от самата отпусната сума е за административни и бюрократични разходи. И при какъв процент под формата на "административни" услуги се говори за корупция?

Корупция е нарушаване на писаните правила. Като престъпление корупцията се разглежда в Наказателния кодекс, няма “процентни” измерения. Когато има доказано престъпление, то се санкционира по закон.

Парите от глобите - примерно ако ни глобят 300 млн. евро заради Кремиковци, къде отиват и защо тия пари не се върнат под формата на проект за изпълнение за подобряването на Кремиковци?

Както вече отговорих на този въпрос, събираните глоби са перо от бюджета на ЕС.

Предвиждат ли се механизми за защита на правата на екипи, които кандидатстват по европейски програми, управлявани от български министерства?

Не разбирам какво точно имате предвид; какво значи “механизми за защита”? Всички екипи, които кандидатстват с проекти по оперативните програми, имат равни права на старта на кандидатстването.

Цялата онлайн-дискусия можете да видите ТУК.

 


Информационно-комуникационната инициатива на Портал ЕВРОПА и Центъра за модернизиране на политики "Говори с Европа" се изпълнява в рамките на проект по План Д за демокрация, диалог и дебат на Европейската комисия.

Проект на Европейския институт | Център за модернизиране на политики | Институт за европейски политики |
| Общи условия на портал Европа | Copyrights © 2003-2007 Europe.bg |
Информационната система е реализирана с финансовата подкрепа на ОСИ и ФОО - София
Страницата е съ-финансирана от Европейската Комисия. Информацията, публикувана в тази интернет страница, не представя по никакъв начин мнението или позицията на Европейската комисия.