Новини / Анализи

RSS
  • A+
  • A-
01-10-2008

Европейската аграрна политика пред промени

Материал на Дойче веле. ЕС намалява субсидиите си за крупните селскостопански предприятия. Намеренията бяха оповестени в Брюксел от селскостопанската еврокомисарка Мариан Фишер-Боел.

Близо 50 милиарда евро харчи ЕС в подкрепа на 13-те си милиона селски стопани. Това е почти половината от целия бюджет на общността, ала тенденцията е към намаляване. Ще намалеят предимно средствата за големите предприятия., защото досега се субсидираше по големината на обработваемите площи.

Дребните селски стопани, ангажиращи се в еко-фермерството, ще продължат да бъдат стимулирани. Понастоящем 20 на сто от фермите получават 80 на сто от субсидиите. Селскостопанската еврокомисарка очаква силна съпротива. Тя е посетила големи фирми в Източна Германия и казва: "Разбира се, че не са щастливи. Но ако се опитаме да обясним, защо правим това, ще можем да срещнем разбиране".

Мариан Фишер-Боел ще трябва да се опита да обедини под една шапка интересите на 27-те страни-членки. Сегашната аграрна политика е разработена през 2003 г. за тогава само 15 членки. "Ако се разгледат мненията на фермерите в Севера, Юга, Запада или Изтока на ЕС, се констатират големи различия. Затова отговорният политик трябва да бъде достатъчно твърд, за да прави предложенията, които смята за необходими"- казва комисарката.

Върховната цел на селскостопанската политика би трябвало да е селските стопани да произвеждат гъвкаво продукцията си за пазарите, така Фишер-Бьол формулира целта си.

Окончателно са отминали времената на командването и плановото стопанство, предизвикали през 70-те и 80-те години гротескно свръхпроизводство на планини от масло и езера от мляко. Според еврокомисарката фермерите в ЕС понастоящем са доста добре. Производствените цени са високи, а реколтатата тази година се очертава добра. Селското стопанство, именно заради покачването на цените на хранителните стоки и нарастващото в световен мащаб търсене, отново е централна тема. До края на годината би трябвало анализът за състоянието на общата европейска аграрна политика да бъде приключен.

Проект на Европейския институт | Център за модернизиране на политики | Институт за европейски политики |
| Общи условия на портал Европа | Copyrights © 2003-2007 Europe.bg |
Информационната система е реализирана с финансовата подкрепа на ОСИ и ФОО - София
Страницата е съ-финансирана от Европейската Комисия. Информацията, публикувана в тази интернет страница, не представя по никакъв начин мнението или позицията на Европейската комисия.